24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dokument z wartościami w tle

Ocena: 5
831

Krytyk filmowy pisze o jednych twórcach z przyjemnością, o innych – bo musi. To jest ten pierwszy przypadek. Dlaczego? Bo Maria Dłużewska w swoich pracach nie tylko daje świadectwo prawdzie.

fot. Arkadiusz Gołębiewski

Tak jakoś wybiera swoich bohaterów – i to jest charakterystyczny rys jej twórczości – że kręci filmy o ludziach przyzwoitych i odważnych. Ustala w polskim dokumencie swoisty ikonostas „antykomunistycznych świętych”, szlachetnych i oddanych sprawie. I pokazuje sylwetki ludzi, którzy w czasach komuny „zachowali się, jak trzeba”.

„Jestem kolekcjonerem” – mówi Dłużewska we wstępie do najnowszej książki „Obrońcy”. – „Wciąż powiększam swoje zbiory, poluję na białe kruki, unikalne okazy… Często muszę po nie jechać na drugi koniec świata, czasem czekają na mnie za rogiem ulicy… Opisuję moje Okazy zawsze z pokorą, zawsze z miłością, tak żeby każdy, kto zobaczy moje zbiory, oszalał razem ze mną…” Te bezcenne okazy to Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Olga i Wiesław Johannowie, Zbigniew i Zofia Romaszewscy, Piotr L. Andrzejewski, Jan Kelus i, ostatnio, Andrzej Kołodziej. Przez wiele dekad zapomniani, odsunięci na boczny tor, niszczeni najpierw przez komunę, a potem przez postkomunę, nękani przez milicję, włóczeni po sądach, obrzucani błotem.

Teoretycy i historycy filmu wiele stron poświęcili „roli informacyjnej i społecznej dokumentu”. Ale jakże mało pisało się i pisze o roli moralnej tego gatunku, w ogóle kina. Spójrzmy na światowy dokument: dziwadła i makabrydy, etnografia i lewicowe fiksacje, sponsorowane przez UNESCO czy fundacje Sorosa. Bardzo rzadko daje się tutaj świadectwo dobrej, krzepiącej, integrującej ludzi prawdzie o tym, co stało się, dzieje się dobrego. Ilustrującej myśl, że „człowiek jest tylko słabym światłem wśród burzy, ale to światło stawia opór, i jest wszystkim” (Poincare). Ten niezwykle rzadki motyw – nie wiem, na ile instynktownie, na ile świadomie, racjonalnie – podjęła w polskim dokumencie Majka Dłużewska. Na przykład ostatni z jej filmów opowiada o zapomnianym bohaterze strajku w Gdyni w 1980 r., Andrzeju Kołodzieju. Kiedy zapytałam Marię, dlaczego akurat on, odpowiedziała: „Bo jest sexy, nieprawdopodobna charyzma”. A potem, już serio: „Bo brał udział w tej nieustającej przez kilka dekad walce, potem, jak kilku innych liderów, zmarginalizowany. Bo należał do tych ludzi, którzy robili to wszystko nie dla pieniędzy, władzy czy odznaczeń. Bo to tacy jak on są solą tej ziemi”.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (700), 17 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -