17 sierpnia
sobota
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lustracja wiceprezydenta

Ocena: 0
1198

W kinie amerykańskim powstaje coraz więcej filmów i seriali politycznych.

fot. Matt Kennedy/Forum Film Poland

Przez dziesięciolecia realizowano ich niewiele, ale niektóre z nich, jak klasyczny „Mister Smith jedzie do Waszyngtonu” Franka Capry czy „Wszyscy ludzie prezydenta” o aferze Watergate zyskiwały rozgłos ze względu na wagę podjętego tematu. Od kilkunastu lat regularnie pojawiają się hollywoodzkie – najczęściej brutalne – fabuły, seriale i dokumenty niemal na bieżąco komentujące rzeczywistość polityczną USA. Nie muszę dodawać, że kręcone są przez twórców o poglądach lewicowych, wrogich wartościom tradycyjnym. W tym nurcie należy umieść „Vice”, utwór o życiu i karierze wiceprezydenta Dicka Cheneya, jednego z najwybitniejszych współczesnych konserwatywnych polityków amerykańskich.

Autorzy filmu spoglądają na życie i karierę Cheneya z pozycji lewicowych, starając się zdyskredytować za wszelką cenę wszystkie jego działania. Cheney po osobistych zawirowaniach na początku lat 60. XX w. i udanym małżeństwie (rodzina zawsze była dla niego oparciem) karierę polityczną rozpoczął u boku republikańskich prezydentów – Nixona, Forda, Reagana i George’a Busha seniora, piastując odpowiedzialne funkcje ministerialne. Po zwycięstwie George’a W. Busha w 2001 r. objął funkcję wiceprezydenta, zręcznie poszerzając swoje kompetencje w celu zwiększenia efektywności władzy wykonawczej. Ten okres kariery polityka najbardziej interesuje autorów „Vice”.To właśnie wtedy, w 2001 r., doszło do ataku na World Trade Center, co spowodowało zmiany w priorytetach amerykańskiej polityki. Została proklamowana globalna walka z terroryzmem islamskim. Wkrótce, bez zgody sojuszników i ONZ, Ameryka dokonała katastrofalnej i kosztownej inwazji na Irak, motywując to nieprawdziwymi (podsuniętymi przez fałszywe informacje wywiadowcze) oskarżeniami o posiadanie przez ten kraj broni masowej zagłady. Autorzy filmu o ówczesne błędy polityki Białego Domu oskarżają Cheneya, wyraźnie demonizując jego rolę.

Niemniej trzeba nadmienić, że przy karykaturalności ekranowej sylwetki bohatera uderza w tej postaci ciekawy rys ludzki, widoczny zwłaszcza w jego czułym stosunku do żony i córek. Tak więc doskonale zagrany „Vice” dla widzów interesujących się amerykańską polityką może być okazją do ciekawych przemyśleń.

 

„Vice”, USA, 2018. Scenariusz i reżyseria: Adam McKay. Wykonawcy: Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell i inni. Dystrybucja: Forum Film Poland
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

"Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie."

Dziś w Kościele: sobota, XIX tydzień zwykły
+ wspomnienie obowiązkowe św. Jacka, prezbitera 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I):  Joz 24,14-29, Ps 16 (15),1b-2a i 5.7-8.11, Mt 19,13-15
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -