9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kurier na ekranie. Ostatnia misja

Ocena: 0
254

W Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowała się ekipa realizowanego sensacyjno-przygodowego filmu „Kurier”.

fot. Grzegorz Michałowski

Tematem wysokobudżetowego utworu jest tajna misja Jana Nowaka-Jeziorańskiego, mająca miejsce przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Nowak był kurierem rządu RP w Londynie, a po wojnie wieloletnim dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa. W książce „Kurier z Warszawy”, wspomnieniach z czasów wojny, opisał swoją dramatyczną ostatnią misję i rozmowy z dowódcami AK. Przedostał się wówczas z Londynu do okupowanej Warszawy. Realizowany z rozmachem film nosi charakter opartej na faktach historycznej opowieści szpiegowskiej. Autorzy nie ujawnili na konferencji zbyt wielu szczegółów, ale zastrzegli, że film nie będzie polską kopią obrazów z Jamesem Bondem. Bohater utworu będzie zwyczajnym człowiekiem, który musi sprostać wyzwaniom historii.

Producentami „Kuriera” są Muzeum Powstania Warszawskiego i Studio Scorpio, z finansowym wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Reżyserii podjął się Władysław Pasikowski, autor m.in. filmów „Psy” i „Jack Strong” o płk. Ryszardzie Kuklińskim. Zdjęcia realizuje polska operatorka Magdalena Górka, pracująca obecnie w Hollywood. Główną rolę Jana Nowaka-Jeziorańskiego odtwarza Philippe Tłokiński, młody aktor występujący w szwajcarskich i francuskich teatrach. W Polsce wystąpił w komedii „Volta” Juliusza Machulskiego i „Nocy Walpurgii” Marcina Bortkiewicza. Towarzyszą mu dwie piękne aktorki – Patrycja Volny i Francuzka Julie Engelbrecht. Drugoplanowe, ważne postacie, w tym dowódców AK, grają gwiazdy polskiego kina: Mirosław Baka, Grzegorz Małecki, Zbigniew Zamachowski i Adam Woronowicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Najczęściej czytane artykuły



Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -



Newsletter