5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Choinki nie będzie?

Ocena: 0
1969

Pettson i Findus szykują się do świąt, ale wskutek nieoczekiwanych kłopotów w Wigilię zostają zupełnie sami, bez choinki, świątecznych przysmaków i choćby złamanego pierniczka...

fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Seria książek szwedzkiego autora i ilustratora Svena Nordkvista o ekscentrycznym staruszku Pettsonie i jego krnąbrnym kocie Findusie podbija serca małych czytelników – i ich rodziców! – już od 10 lat. Zasłużoną sympatię zaskarbia sobie nie tylko nietypowa para komiczno-lirycznych bohaterów, ale także jedyne w swoim rodzaju ilustracje: doskonale uzupełniające tekst, pełne ekspresji i intrygujących detali, rozbrajające humorem.

I takich właśnie, kropka w kropkę, bohaterów, jakich pokochaliśmy, odnajdziemy w filmie „Pettson i Findus. Najlepsza Gwiazdka”, który możemy w przedświątecznym czasie oglądać w kilkudziesięciu kinach studyjnych w całej Polsce i w sieci Multikino. Wierni czytelnicy docenią dbałość autorów o szczegóły dotyczące stylu Nordkvista: oddany charakter opowieści, jej przesłanie, żywcem przenoszone na ekran znajome z literackiego pierwowzoru „kadry”. Nawet zasłonki Pettsona są żółte w czerwone kwiatki! A w chwilach przyspieszenia akcji postaci żartobliwie się multiplikują, zupełnie jak w książce! Jest też absolutnie urzekający warsztat Pettsona, z otwierającymi się tajemnymi półeczkami i szufladkami pełnymi niespodzianek… To zaledwie wstęp do historii, a jednym zręcznym posunięciem porywa widzów wprost w krainę dziecięcej wyobraźni.

Na film można śmiało zabrać nawet najmłodsze pociechy; starsze też powinny mieć frajdę. Odnotowałam zaledwie jeden niezbyt stosowny przy dzieciach tekst, ale że został wygłoszony przez głupawą kurę, więc spuszczam nań zasłonę milczenia. Bo poza tym jest zimowo, odświętnie, wesoło, rzewnie, jest piosenka i taniec, i jest inna opowieść wigilijna.

Pettson i Findus szykują się do świąt, ale wskutek nieoczekiwanych kłopotów w Wigilię zostają zupełnie sami, bez choinki, świątecznych przysmaków i choćby złamanego pierniczka... Doprawdy, wśród wszystkich propozycji serwowanych na okoliczność Bożego Narodzenia ta wyróżnia się pochwałą powściągliwości, wręcz ubóstwa, a także ludzkiej życzliwości i solidarności. To naprawdę i urocza historia, i bardzo udany film dla dzieci. Koniecznie należy znaleźć czas na wizytę w kinie!

 

„Pettson i Findus. Najlepsza Gwiazdka”. Film familijny. Niemcy 2016. Czas trwania: 82 min. Reżyseria: Ali Samadi Ahadi. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter