29 stycznia
sobota
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dolina Popradu" najlepszym zespołem 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Ocena: 0
1832
Program „U Wojciecha sypło ziorno”, opowiadający jak niegdyś wyglądało zakończenie pracy przy młócce, zaprezentował przed żywiecką publicznością zespół regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju – zwycięzca 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich.
2015-07-31 11:42
rk / Żywiec (KAI), mz
 
Festiwal odbył się w ramach trwającego na Podbeskidziu 52. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W przeglądzie góralskich grup udział wzięło 17 zespołów. Zespół z Piwnicznej-Zdroju zyskał uznanie jury i zdobył „Złote Żywieckie Serce”, a także nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Zwycięski zespół „Dolina Popradu” istnieje od 1965 r. Specjalizuje się w prezentowaniu folkloru górali nadpopradzkich. Dwa lata temu podczas TKB także wywalczyli „Złote Żywieckie Serce”.

„Srebrne Żywieckie Serce” i 8 tys. zł otrzymali „Grojcowanie” z podżywieckiego Wieprza. Obchodzący w tym roku jubileusz 20-lecia działalności artyści pokazali program „Po odpuście”. „Brązowe Żywieckie Serce”i 6 tys. zł otrzymali „Żywczanie” z Żywca, za pokazanie „Zabawy w karczmie po powrocie Staśka z Ameryki”.

Trwający od kilku dni 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB) to jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych Europy. Na pięciu głównych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – występuje w sumie kilka tysięcy wykonawców: śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów.

TKB to również kiermasze sztuki ludowej, okazja do degustacji potraw i poznania ludowych zwyczajów i obrządków.

Historia tej imprezy rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród imprez największych – zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w prezentacjach.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Sobota, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter