16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser w "świątyni ludzkiego cierpienia"

Ocena: 0
2500
– Wartość każdej kultury i cywilizacji mierzy się troską o najsłabszych – podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji 20-lecia Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy świętej w parafii św. Józefa Robotnika.
20150315 18:14
mag / Wołomin (KAI), mz
 
W homilii abp Hoser nazwał hospicjum „świątynią ludzkiego cierpienia". – Spotykamy się tutaj z „misterium cierpienia”. Ci, którzy tu przebywają, dopełniają Mękę Chrystusa. Z ich serc oraz serc ich najbliższych, którzy stoją u ich łoża boleści podobnie jak Najświętsza Maryja Panna stała u stóp krzyża, płynie żarliwa modlitwa – zauważył kaznodzieja.

Abp Hoser zaznaczył też, że hospicjum nie jest miejscem śmierci ale narodzin dla nieba. – Stąd ludzie odchodzą do nowego, lepszego życia, do życia które Bóg nam obiecał i które sam nam przygotował. W związku z tym, ci którzy umierają są naszymi przewodnikami – powiedział biskup warszawsko-praski.

Ostrzegł, że cywilizacja która odrzuca słabszych nie ma szans na przetrwanie. – Wartość każdej kultury i cywilizacji mierzy się troską o najsłabszych. Te które zajmują się tylko najsilniejszymi – giną. W związku z tym całe nasze zaangażowanie na rzecz ludzi cierpiących, umierających, biednych, opuszczonych, bezradnych, samotnych jest dowodem naszej szlacheckości, zdolności do pełnienia dobrych czynów - zauważył abp Hoser.

Podkreślił, że odpowiedzią Boga na zło tego świata jest Miłosierdzie. – Zwrócenie się ku niemu być może jest jedynym i ostatnim ratunkiem dla upadającej ludzkości. Jest jedyną alternatywą dla tych ciągle napływających Hiobowych wieści z całego świata, w tym również z naszego kraju oraz bliższego i dalszego otoczenia – mówił abp Hoser.

Na zakończenie liturgii abp Hoser wręczył medale pamiątkowe diecezji warszawsko-praskiej. Otrzymali je członkowie zespołu pracowników Hospicjum oraz dr Ewa Świć.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -