15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: ogłoszono program uroczystości Wielkiego Tygodnia

Ocena: 4.5
428

W Watykanie ogłoszono w czwartek program uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Otworzy je papieska msza w Niedzielę Palmową 2 kwietnia. Tego dnia przypada 18. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II.

fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Msza w Niedzielę Palmową odbędzie się przed południem na placu Świętego Piotra. W Wielki Czwartek rano papież będzie przewodniczył mszy Krzyżma w bazylice watykańskiej. Watykan nie podał jeszcze, gdzie odbędzie się popołudniowa msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne. Franciszek ma zwyczaj odprawiać ją poza Watykanem, w miejscach cierpienia i trudności. Musiał z tego zrezygnować w ostrej fazie pandemii Covid-19, gdy obowiązywały restrykcje sanitarne.

W zeszłym roku papież udał się na mszę do więzienia w mieście Civitavecchia na północ od Rzymu i w tradycyjnym geście umył nogi więźniom.

W Wielki Piątek o godz. 17.00 rozpocznie się w bazylice Świętego Piotra nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża. O godz. 21.15 w rzymskim Koloseum zacznie się zaś transmitowana na cały świat Droga Krzyżowa, w której uczestniczyć będzie Franciszek.

W Wielką Sobotę o godz. 19.30 Franciszek odprawi mszę Wigilii Paschalnej w bazylice watykańskiej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież będzie od godz. 10.00 przewodniczyć mszy na placu Świętego Piotra, po której w południe z loggii bazyliki wygłosi wielkanocne orędzie, zakończone błogosławieństwem Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

W ogłoszonym programie jest też papieska podróż na Węgry w dniach od 28 do 30 kwietnia.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter