15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świeże spojrzenie

Ocena: 0.5
2011

Premiera polskiego hymnu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędzie się 24 lipca w Krakowie - mówi ks. dr. Mariusz Wilk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. z archiwum Krajowego Biura Organizacji ŚDM

Opublikowano dokument Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia „Wskazówki duszpasterskie dotyczące obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Kościołach partykularnych”. Czego dotyczy?

Dokument w sposób interesujący przedstawia, że ŚDM powinny być świętem wiary. Ważne jest także zwrócenie uwagi na doświadczanie Kościoła przez ludzi młodych. Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia proponuje budzenie w młodzieży świadomości wspólnoty. Zachęca do duszpasterstwa misyjnego, rozumianego jako ewangelizacja młodzieży między sobą. Inny jest sposób przekazu wiary młodego człowieka skierowany do swojego rówieśnika, a inny za pośrednictwem duszpasterza. Mowa jest także o wolontariacie młodzieży, który ma szczególny kontekst dzielenia się czasem ze względu na miłość do Pana Boga i bliźniego. 

We wskazówkach zaznacza się, że diecezjalne spotkania ŚDM są dobrą przestrzenią do rozeznawania powołania. Pięknie została wyrażona idea pielgrzymowania, jako metafora odrzucenia wszystkiego, co przeszkadza w drodze do Boga. W dokumencie podkreśla się wagę spotkań młodzieży z księdzem biskupem podczas diecezjalnych obchodów. Dzięki temu istnieje możliwość konstruktywnego dialogu i zadawania nurtujących pytań. 

 

Czy zaproponowana przez dykasterię wskazówka, aby młodzież odwiedzała sanktuaria i lokalne miejsca ludowej pobożności, jest atrakcyjna? 

To jest zadanie dla duszpasterzy diecezjalnych, aby lokalne sanktuaria, opieczętowane wielowiekową tradycją, kojarzyły się młodym w sposób wyjątkowy i wartościowy. Proszę zauważyć, jak wielu młodych ludzi wybiera się cyklicznie do sanktuarium na Jasną Górę. 

 

Jakie są spostrzeżenia duszpasterzy dotyczące organizacji diecezjalnych obchodów ŚDM w Polsce? 

Duszpasterze zwracają uwagę, że czas pandemii zdekomponował i spowolnił dotychczasowe przygotowania do ŚDM. Zależy nam, jako osobom odpowiedzialnym za młodzież, na zespoleniu działań i zebraniu wszystkich inicjatyw oraz pomysłów. KBO ŚDM i duszpasterstwo młodzieży czuwają nad całością przedsięwzięć diecezjalnych obchodów. Ale nie wkraczają w kompetencje poszczególnych diecezji, które są autonomiczne w swoich przedsięwzięciach. 

 

Jakie inicjatywy obecnie koordynuje Krajowe Biuro Organizacji ŚDM? 

Krajowe Biuro koordynuje m.in. polską wersję hymnu ŚDM, przygotowując projekt wraz z archidiecezją krakowską. Zaprosiliśmy do współpracy młodych ludzi z ponad dwudziestu diecezji w Polsce. Spośród około dwustu chórzystów wybraliśmy sto siedemnaście osób. Próby chóru i orkiestry odbywają się w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Duszpasterstwo młodzieży archidiecezji krakowskiej podjęło się przygotowania tłumaczenia oraz aranżacji muzycznej we współpracy z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, pod patronatem Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. 

Premiera polskiego hymnu „Ha pressa no ar” („Powietrze już drga”) odbędzie się 24 lipca w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w piątą rocznicę krakowskich ŚDM. Aranżację przygotowuje Hubert Kowalski, znany kompozytor i producent muzyczny. W teledysku prezentującym hymn będzie można rozpoznać miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, inicjatorem Światowych Dni Młodzieży. Każdego 23. dnia miesiąca w wielu polskich diecezjach, indywidualnie oraz w parafiach, młodzież modli się oficjalnym tekstem modlitwy za ŚDM Lizbona 2023. 

 

Ma znaczenie przeniesienie diecezjalnych obchodów ŚDM z Niedzieli Palmowej na uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata? 

Ma zasadnicze znaczenie, ponieważ z racji inauguracji Wielkiego Tygodnia wielokrotnie pojawiały się logistyczne problemy z dotarciem grup młodzieży z parafii na obchody. W wielu przypadkach nie udawało się przeprowadzić wydarzeń diecezjalnych. Duszpasterze tłumaczyli się, że rozpoczyna się szczególny czas liturgiczny i nie mogą wyjechać z młodymi. Patrzę z nadzieją, a zarazem z niepokojem na przeniesienie obchodów ŚDM na uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Z jednej strony święto odbywać się będzie późną jesienią i warunki pogodowe mogą skomplikować organizację niektórych lokalnych wydarzeń. A z drugiej strony jest to nareszcie szansa na realne zobaczenie się z młodymi po okresie wirtualnej komunikacji. 

 

Młode osoby mają głos decyzyjny w ramach przygotowań do ŚDM? 

W wielu diecezjach istnieją Diecezjalne Rady Młodzieżowe, które są konkretnymi głosami doradczymi. Zapraszamy do współpracy przy ŚDM również wolontariuszy. Staramy się słuchać młodych ludzi, pytając, czego sami by oczekiwali. 

 

Czego w takim razie oczekują młodzi ludzie od ŚDM Lizbona 2023? 

Młodzi patrzą na ŚDM w Lizbonie przez pryzmat spotkania z Ojcem Świętym i rówieśnikami, które jest wstępem do najważniejszego spotkania – z Chrystusem. Każde młodzieżowe wydarzenie w Kościele powinno mieć taki wymiar. Młodzież ma świeże spojrzenie na świat, potrafi też bardzo dobitnie wyrazić swoje refleksje i to, z czego jest niezadowolona. 

 

Co dziś chciałby Ksiądz powiedzieć młodym, którzy zastanawiają się nad wzięciem udziału w duchowej przygodzie z ŚDM? 

To jest wydarzenie, które może dla wielu z Was stać się przełomem przewartościowującym życie! Możecie dostrzec, że w rzeczywistości wiary nie jesteście sami. A obok znajdują się rówieśnicy mający podobne radości i problemy. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter