26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowa pasterskie biskupów na Boże Narodzenie

Ocena: 0
1764

 Do pisania swoim życiem "piątej Ewangelii" zachęcił podczas Pasterki w białostockiej archikatedrze abp Tadeusz Wojda. „Piszmy ją z odwagą nawet wówczas, gdy przy pisaniu zdarzają się błędy (...). Ewangelia naszego życia jest jak bochen chleba, którym wielu innych będzie mogło się posilić w trudzie poszukiwania Jezusa i podążania za Nim” – zachęcał duchowny.

Metropolita białostocki wskazał, że Boże Narodzenie to wyjątkowe święto dla rodziny, życia i wiary, które w ostatnich czasach są mocno i na różne sposoby doświadczane i negowane. „Nie jest to święto choinki, przesilenia zimowego czy jakiegoś «bałwanka», jak to starają się forsować niektóre środowiska laickie, lecz święto narodzenia Syna Bożego" - wskazał kaznodzieja.

Metropolita białostocki zauważył, że Syn Boży, choć zapowiedziany przez proroków Starego Testamentu, gdy się narodził, nie został zaproszony do wejścia w swój świat w miejscu uznanym przez opinię światową. "'Ludzie gospody' są zbyt zajęci własnymi sprawami, by zaprzątać sobie głowę narodzeniem 'jakiegoś Boga'. Tak było wówczas i tak jest dzisiaj” – stwierdził.

Abp Wojda zauważył, że w każdym z nas jest coś z „gospody”, dlatego, by zrozumieć przychodzącego do nas Boga, musimy przeżyć nawrócenie, musi dokonać się w nas przemiana. „Wszyscy dostrzegamy, jak bardzo potrzebujemy nowego spojrzenia na życie i osadzenia go na fundamencie prawdziwej miłości, wzajemnego poszanowania, oczyszczenia go z postaw, które uwłaczają ludzkiej godności" - mówił hierarcha.

Metropolita białostocki zachęcił wiernych, by swoim życiem pisali "pitą Ewangelię". „Piszmy ją z odwagą nawet wówczas, gdy przy pisaniu zdarzają się błędy. Piszmy ją, bo jej potrzebują inni. Ewangelia naszego życia jest jak bochen chleba, którym wielu innych będzie mogło się posilić w trudzie poszukiwania Jezusa i podążania za Nim” – apelował.

+++++

 - Bóg rodzi się po to, by umrzeć! To jest noc, bardzo mocnego korygowania obrazu Boga. Orientujcie się na stajnię! Jak chcecie rozpoznać Boga w Jezusie Chrystusie, to orientujcie się na żłób. Orientujcie się na uniżenie, na pokorę, na zapowiedź krzyża – zachęcał podczas Pasterki abp Grzegorz Ryś.

- Ewangelia nie pozwala nam odkładać spotkania z Bogiem na jutro! - przekonywał hierarcha w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki. - Ewangelia nie pozwala nam wspominać z rozrzewnieniem spotkań z Bogiem sprzed 10 lat! Ewangelia mówi w takim „dziś” jakie jest przyjmij Go na nowo, przyjmij Go jako nową nadzieję, przyjmij Go jako nowy początek, przyjmij Go teraz! – apelował abp Ryś.

- Dziś się wam narodził Zbawiciel, Mesjasz, Pan. Aż trudno uwierzyć, że Bóg wybiera sobie takie momenty. „Dziś” jest konkretem historycznym. W takie „dziś” wchodzi Bóg i takie szare przeciętne i zwykłe, Bóg czyni najważniejszym dniem w życiu - stwierdził metropolita łódzki. Tłumaczył, że Bóg Zmienia znaczenie tego dnia. - Dziś możemy spotkać Boga, który się rodzi! Tu i teraz należy do Niego i jest przestrzenią spotkania – podkreślił.

- To są najważniejsze trzy korekty naszego wzroku, jakich Pan dokonuje tej nocy! Dzisiejszej nocy uczymy się widzieć Jego samego, uczymy się widzieć siebie samych i uczymy się rozumieć czas, w którym żyjemy! – zakończył abp Grzegorz Ryś.

+++++

 - Najgłębsza refleksja nad niedolą człowieka, nad złem, które dotyka świat, to refleksja nad brakiem obecności Boga - mówił abp Józef Górzyński podczas Pasterki w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Metropolita warmiński zauważył, że prawda o Bogu, który staje się człowiekiem nie jest na miarę ani naszej wyobraźni ani, tym bardziej, naszego rozumu. Jest natomiast na miarę naszej wiary, nadziei i miłości.

Zapytując, czy świat i człowiek mają świadomość potrzeby obecności Boga w swoim życiu przypomniał, że historia świata i historia człowieka pokazuje, że niestety nie zawsze i nie do końca. "Najgłębsza refleksja nad niedolą człowieka, na złem, które dotyka świat, to refleksja nad brakiem obecności Boga. Wszystkie opisy ludzkiej niedoli, mimo swej przenikliwości i sugestywności, jeśli nie sięgają tej refleksji, nie dotykają istoty" powiedział abp Górzyński.

"Chrystus rodzi się, wkracza jako Bóg w nasze życie, aby uleczyć świat i człowieka u podstaw. Uleczyć praprzyczynę każdej niedoli, każdego zła" - mówił metropolita warmiński.

Przypomniał, że wiele osób mówi o naszych czasach jako o czasie niedoli i trudnych doświadczeń, zagubienia. – I my wierzący, i pasterze Kościoła, winniśmy się dzisiaj pytać, co Bóg nam chce powiedzieć przez te wszystkie znaki. To czas refleksji dla wszystkich. Droga wyjścia i ratunku, jak zawsze jest ta sama – nawrócić się, czyli poddać się światłu chrystusowej nauki i mocy Jego łaski, bo po to się narodził – podkreślił abp Górzyński.

+++++

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter