19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowa pasterskie biskupów na Boże Narodzenie

Ocena: 0
1750

 Nie bójmy się twórczej odwagi św. Józefa - przekonywał w homilii podczas Pasterki bp Marek Szkudło. Biskupi z Katowic wzięli udział we mszy św. w noc Narodzenia Pańskiego w katedrze Chrystusa Króla. Liturgii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Nad mieszkańcami kraju mroków zabłysło światło - mówił w homilii bp Marek Szkudło. Dodawał, że trzy źródła światła, które dzisiaj nas ogrzewają to Jezus, Maryja, Józef.

W homilii skupił się na tym trzecim, czyli Józefie z Galilei, z miasta Nazaret. To dlatego, że w tegoroczną Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Papież Franciszek ogłosił rok świętego Józefa. List apostolski Franciszka zaczyna się od słów „Patris corde”, co znaczy "Ojcowskim sercem". - Tak Józef umiłował Jezusa, nazywanego we wszystkich czterech Ewangeliach „synem Józefa” - zaznaczał.

W homilii cytował też słowa papieża Franciszka: "Także nasze życie czasem zdaje się być zdane na łaskę silnych, ale Ewangelia mówi nam, że Bóg zawsze potrafi ocalić to, co się liczy, pod warunkiem, że użyjemy tej samej twórczej odwagi, co cieśla z Nazaretu, który potrafi przekształcić problem w szansę,

pokładając zawsze ufność w Opatrzności." Dodawał, że jeśli czasami Bóg zdaje się nam nie pomagać, nie oznacza to, że nas opuścił, ale że pokłada w nas ufność.

Bp Szkudło nawiązał do sytuacji pandemii, w której się znajdujemy. - Zamknięci w czterech ścianach, odizolowani od innych, obserwowaliśmy jak spod kontroli możnych wymyka się sytuacja. (...) Wielu pomyślało, że Bóg nas opuścił. Ale to przecież nieprawda - przekonywał.

+++++

 - Jak Jezus stawajmy się darem dla innych. To nadaje życiu sens – powiedział bp Piotr Libera podczas Mszy św. pasterskiej w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. Koncelebrował ją biskup pomocniczy Mirosław Milewski.

Bp Libera stwierdził, że wydaje się, iż „noc czarna wisi nad światem”. Jednak takich nocy: wojen, zaraz, katastrof, było już wiele. W Betlejemską Noc nie przestaje jednak rozbrzmiewać Ewangelia o tym, że „naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką - dziś narodził się Zbawiciel, którym jest Jezus Chrystus”. Tej Dobrej Nowiny nic nie zdoła powstrzymać ani unieważnić. Tej nocy „Bóg mówi każdemu, że go kocha i zawsze będzie kochał”.

„Tej nocy Bóg mówi każdemu: Kocham cię i zawsze będę cię kochał. Jesteś cenny w moich oczach. Kocham cię nie dlatego, że słusznie myślisz i dobrze postępujesz. Po prostu cię kocham. Moja miłość jest bezwarunkowa i nie zależy od ciebie. Możesz mieć błędne wyobrażenia, możesz zapominać o Mnie. Możesz wychodzić na ulice i wołać najgorsze rzeczy przeciwko Mnie, Ja i tak nie zrezygnuję, by cię kochać” - mówił bp Libera.

Zastanawiał się też, co należy czynić wobec tajemnicy takiego Boga w tę noc, która zawisła nad światem. Zasugerował, aby zwrócić uwagę na mądrą kolędę „Mizerna cicha”, która jest dziełem XIX-wiecznego poety Teofila Lenartowicza, poety z Mazowsza, który nazywał siebie „mazowieckim lirnikiem”, który rozumiał tę ubogą ziemię.

„Gdy więc pytamy, co nam pozostaje czynić tej nocy, poeta odpowiada: w prostocie serca przyjąć dar i stać się darem dla innych. Bóg gości w sercach ludzi prostych, którzy potrafią stać się mali, skłonić się w adoracji i przyjąć dar, stając się darem dla innych” – podkreślił bp Libera.

Zaznaczył ponadto, że w „gęstych mrokach epidemii” odkrywa się, jak mocno ludzkie istnienia są splecione i podtrzymywane przez zwykłych ludzi, którzy okazują się bohaterami codziennej historii: wszystkich pracowników w szpitalach, a także pracowników sklepów, transportu, zapewniających usługi społeczne i bezpieczeństwo, wolontariusze, zakonnice, księża. Od ich rzetelności i heroizmu zależy życie i przyszłość, bo przecież „nikt nie zbawia się sam”.

+++++

 - Nie wstydźmy się oddawać Bogu czci, nie tylko w modlitwie, ale także w czynach miłości. W głoszeniu chwały Boga jest nasza wielkość. Odnajdźmy na nowo wśród nas na ziemi Jezusa. On jest na pewno w Kościele. Zawierzmy Mu siebie i naszych najbliższych, pokochajmy Go nową miłością i za św. Faustyną powtarzajmy “Jezu ufam Tobie”. - mówił bp Ignacy Dec. Biskup senior diecezji świdnickiej o północy przewodniczył Mszy św. pasterskiej w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupcu.

- Zanim ludzie ułożyli kolędy to nad stajenką betlejemską aniołowie wykonali pierwszą kolędę, która głosi prawdę, że pokój przychodzi do tych, którzy oddają na ziemi chwałę Bogu. “ Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”. Nie wstydźmy się oddawać Bogu czci, nie tylko w modlitwie, ale także w czynach miłości. W głoszeniu chwały Boga jest nasza wielkość. Odnajdźmy na nowo wśród nas na ziemi Jezusa. On jest na pewno w Kościele. Zawierzmy Mu siebie i naszych najbliższych, pokochajmy Go nową miłością i za św. Faustyną powtarzajmy “Jezu ufam Tobie”.

W homilii biskup mówił, że Maryja w betlejemską noc ofiarowała światu Jezusa. - Wielki wszechmogący Bóg stał się bezradny jako niemowlę. Maryja narodzone dziecię położyła w żłobie. Maryja nie zatrzymuje syna dla siebie. W tym geście ofiaruje Go światu w darze, jednak ówczesny świat nie chciał przyjąć tego daru niebios. Nie było dla Niego miejsca ani w gospodzie ani w ludzkich sercach. Bóg został w noc betlejemską upokorzony, potem to upokorzenie pogłębiło się jeszcze bardziej na Golgocie - mówił bp Dec.

Biskup przypomniał także, że świat zawsze jest w dłoniach Boga. - Chcemy dzisiaj odpowiedzieć na to wezwanie aniołów - “Nie lękajcie się”. Może dzisiaj mamy się czego bać, bo od niemal roku trwa pandemia. Prześladuje nas mikroskopijny wirus, który zabiera ludzi z tego świata. Ten świat i ludzie na nim żyjący nawet wtedy gdy są katastrofy, gdy zło urasta do niebotycznych granic ten świat zawsze jest w dłoniach Boga. To Boże betlejemskie niemowlę jest zwycięzcą i do Niego należy ostatnie słowo. Jezus pokonał wszelkie zło. Dzisiaj to właśnie Jezus ma najwięcej wyznawców – zakończył duchowny.

+++++

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter