13 stycznia
poniedziałek
Bogumiły, Weroniki, Hilarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rycerze nie dezerterują!

Ocena: 0
1297

Hasło „Kościół jest siłą tego Narodu” było motywem przewodnim XI Stanowej Konwencji Rycerzy Kolumba w Polsce, która odbyła się w Licheniu w dniach 21-22 maja.

– Przybyli do Matki Bożej Licheńskiej, by zaczerpnąć ducha macierzyńskiego, który potrzebny jest w każdej rodzinie i organizacji, która chciałaby (…) stworzyć silne więzi wzajemnego braterstwa, aby będąc na służbie Jednemu, mogli być ciągle na służbie wszystkim – mówił 21 maja, przewodnicząc wieczornej Mszy świętej, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 


BRATERSKI ZAKON

Uroczystą liturgię rozpoczęło procesyjne wprowadzenie do bazyliki relikwii św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II oraz założyciela Rycerzy Kolumba, bł. ks. Michaela McGivneya. Obecnie w Polsce trwa peregrynacja relikwii błogosławionego księdza założyciela. W wygłoszonej 21 maja w Licheniu homilii ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, zwracał uwagę na dar jego beatyfikacji. – To nie jest przypadek, że cud do jego beatyfikacji to jest uzdrowienie dziecka jeszcze nie narodzonego. Ile uratowaliście ludzi! Ile istnień ludzkich! To jest coś bardzo konkretnego – mówił, podkreślając, że Rycerze Kolumba kupują sprzęt do USG dla kobiet w ciąży. – Braterstwo, jedność, miłosierdzie i patriotyzm to cztery filary Rycerzy Kolumba. (…) Mężczyźni dziś często dezerterują. Dlatego tak ważne są katolickie organizacje mężczyzn, które się wzajemnie wspierają w duchu braterstwa. Nawet jeśliby ktoś zdezerterował, upadł, to Rycerze pomagają mu powstać – zauważył kapłan.

 


ZATROSKANI O ŻYCIE I BLIŹNIEGO

W Licheniu spotkało się ponad stu członków zakonu, m.in. kapelani rad lokalnych z całej Polski oraz delegaci rad stanowych. Podsumowano ostatni rok działalności, wyznaczono nowe cele na kolejny rok bratni oraz wybrano członków Rady Stanowej. Wyróżniono i nagrodzono wyjątkowe dzieła rycerskie dwudziestu rad stanowych oraz ogłoszono Rodzinę Roku. – Rycerze Kolumba nie zastanawiają się, czy pomagać, ale jak pomagać – wyjaśnił delegat stanowy Krzysztof Zuba.

Nagrodę dla Rodziny Roku otrzymali Michał i Andżelika Steciakowie z Karsznic (diec. kielecka), zaangażowani w życie Kościoła, akcje społeczne, kulturalne i wolontaryjne. Małżeństwo, które uruchomiło fundację Wioska Aniołów, pomagającą dzieciom i seniorom, mierzyło się z problemem bezpłodności. Pragnąc założenia rodziny, rok temu adoptowało Piotrusia, którego biologiczni rodzice porzucili ze względu na zespół Downa, a w tym roku – Marysię. Chłopca, ze względu na niepełnosprawność, dziewięć wcześniejszych małżeństw w procesie adopcyjnym nie zdecydowało się nawet poznać. Małżonków, którzy na co dzień podejmują duży wysiłek związany z rehabilitacją syna i wychowaniem malutkich dzieci, nagrodzono za żywe świadectwo o tym, jak ważne i wartościowe jest życie każdego człowieka. – Mamy jeden apel: byśmy dali się prowadzić przez świętych, błogosławionych, Najświętszą Maryję Pannę do Jezusa – mówili małżonkowie, odbierając nagrodę.

Uczestnicy konwencji po liturgii mieli okazję uderzyć w pobłogosławiony we wrześniu 2020 r. przez papieża Franciszka dzwon „Głos Nienarodzonych”. – Każdy zatroskany o obronę życia ma możliwość uderzyć w ten dzwon. To nie jest zwykłe uderzenie. To zobowiązanie do opowiadania się za życiem – wyjaśniali organizatorzy.

 


WPROWADZAJĄ WIARĘ W CZYN

Rycerze Kolumba powstali z inicjatywy proboszcza, ks. Michaela McGivneya, gdy 2 października 1881 r. mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy kościoła w New Haven, w stanie Connecticut.

– Członkowie od początku pomagali sobie w każdej potrzebie. Wytworzyli więź wynikającą nie tylko ze wspólnych prac charytatywnych – wyjaśniał w bazylice licheńskiej abp Gądecki, podkreślając, że do Polski zakon przybył na prośbę św. Jana Pawła II.

Z tej niewielkiej grupy powstała największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Obecnie w zakonie na całym świecie zrzeszonych jest ponad 2 miliony mężczyzn, którzy służą Kościołowi, wprowadzając wiarę w czyn. Podejmują wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej czy pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy. Jednym z bardziej spektakularnych działań jest akcja wsparcia przesiedlenia setek rodzin mniejszości wyznaniowych w Iraku do domów, z których zostały wysiedlone przez ISIS latem 2014 r. Członkiem zakonu może zostać dorosły mężczyzna, praktykujący katolik, pozostający w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską. Aktualnie w Polsce jest ok. 7 tysięcy rycerzy, w tym ok. 700 księży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 stycznia

Poniedziałek, I Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Hilarego, biskupa i doktora Kościoła
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 1, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Agnieszki - 12-20 stycznia

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter