7 października
piątek
Marii, Marka, Mirelli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Reformy Franciszka

Ocena: 5
1064

Franciszek postrzega siebie w głównej mierze jako biskupa i duszpasterza. - mówi o. Stanisław Tasiemski OP, wiceprezes KAI i tłumacz papieskich dokumentów, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim.

fot. Patryk Lubryczyński

Co jest nowego w sposobie sprawowania urzędu przez papieża Franciszka?

Ojciec Święty po wyborze 13 marca 2013 r. podkreślał, że przybywa z innego świata i drugiego krańca ziemi. Od początku pontyfikatu Franciszka wyróżniało argentyńskie spojrzenie na Kościół. W przemówieniach często nawiązuje do swojej posługi w Buenos Aires w Argentynie. Słuchając Papieża, można mieć wrażenie, iż czuje się przede wszystkim biskupem Rzymu.

 

To nowy model papiestwa?

Nie. Myślę, że taki sposób komunikacji odzwierciedla jego latynoamerykańską osobowość. Franciszek postrzega siebie w głównej mierze jako biskupa i duszpasterza. Jeden z jego współbraci jezuitów wspominał okres probostwa ks. Jorge Mario Bergoglio w trzydziestotysięcznej podmiejskiej parafii w Buenos Aires. W tym czasie istotna była dla niego współpraca z ludźmi, których wysyłał na ewangelizację, aby zapraszali innych na niedzielną Mszę Świętą. Dlatego nie można się dziwić, że pierwsza adhortacja apostolska, którą wydał, nosi tytuł „Evangelii gaudium”, czyli „Radość Ewangelii”.

Każdy ochrzczony ma nieść radość Ewangelii. Ojciec Święty był jednym z najważniejszych redaktorów „Dokumentu z Aparecidy” z 2007 r., który podsumowywał V Ogólną Konferencję Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W tekście pojawia się ważne dla myślenia Papieża o Kościele pojęcie uczeń-misjonarz. Katolik, będąc członkiem Kościoła, jest zarówno uczniem naśladującym Chrystusa, jak i posłanym na głoszenie Dobrej Nowiny misjonarzem.

 

A jaką najważniejszą reformę instytucjonalną podjął do tej pory Ojciec Święty?

Jednym z pierwszych i najważniejszych zadań, które postawił przed sobą Franciszek było opracowanie i wdrożenie nowej konstytucji o Kurii Rzymskiej. Papież dokonał już pewnych przekształceń. Z jednej strony zmiany są w jakiejś mierze uwarunkowane chęcią ograniczania wydatków w budżecie Stolicy Apostolskiej. Z drugiej strony Ojciec Święty ma świadomość wyzwań, które niesie dzisiejszy świat.

Franciszek wydał też list apostolski w formie motu proprio „Fidem servare” („Strzec wiary”), w którym dokonał reorganizacji Kongregacji Nauki Wiary. W jej ramach mają istnieć dwie niezależne sekcje: doktrynalna – krzewiąca wiarę i moralność – oraz dyscyplinarna – skoncentrowana na orzekaniu w sprawach najpoważniejszych przestępstw. Papież połączył także media watykańskie w jedną Dykasterię ds. Komunikacji. Znalazły się w niej: dawna Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Służba Internetowa Stolicy Apostolskiej, Radio Watykańskie, Watykański Ośrodek Telewizyjny, L’Osservatore Romano, Typographia Vaticana (drukarnia), Służba Fotograficzna Stolicy Apostolskiej i Libreria Editrice Vaticana (wydawnictwo). Nowością jest fakt, że kierują tą dykasterią w większości osoby świeckie na czele z Paolo Ruffinim.

 

Franciszek jest zadowolony z działania mediów watykańskich?

Ojciec Święty, odwiedzając w czerwcu ubiegłego roku Dykasterię ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej, miał zastrzeżenia do niskiego nakładu i małego popytu na włoską wersję L’Osservatore Romano. Podobnie Radio Watykańskie (włoskie) nie dociera wystarczająco z przekazem do słuchaczy.

W historii media watykańskie służyły niesieniu Ewangelii szczególnie tym, którzy są w trudnej sytuacji. W ostatnich latach watykańskie mass media odegrały znaczącą rolę po słynnym wykładzie w Ratyzbonie wygłoszonym przez papieża Benedykta XVI, który spotkał się z krytyką wyznawców islamu. W reakcji media watykańskie zwiększyły przekaz w języku arabskim. Ważnym krokiem było też rozpoczęcie nadawania serwisów w języku chińskim. Chociaż Kościół katolicki w Chinach nie jest procentowo duży, to status tego języka sprawia, że treści w nim przekazywane są opiniotwórcze.

 

Dostrzega Ojciec jeszcze inne ważne zmiany w strukturach dykasterii?

Zmiany strukturalne obejmują przykładowo Sekretariat ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Prefektem jest hiszpański jezuita ks. Juan Antonio Guerrero Alves. Ojciec Święty preferuje na czele różnych urzędów nie tylko purpuratów, ale również zwykłych księży. Wyraźnie włącza kobiety na wyższe stanowiska – tam, gdzie jest to możliwe. W Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka jednym z tymczasowych sekretarzy została siostra zakonna Alessandra Smerilli FMA. Od stycznia br. podczas środowej audiencji generalnej streszczenie papieskiej katechezy w języku obcym odczytują nie tylko prałaci z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, ale też osoby świeckie, mężczyźni, kobiety, zakonnice.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 października

Piątek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej
Dał pokarm bogobojnym, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11, 15-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter