28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Proces pojednania między Polską a Ukrainą trwa

Ocena: 1.5
306

W obliczu 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak zaznaczył, że historia Polski i Ukrainy jest trudna, ale trwa zapoczątkowany przez Jana Pawła II proces pojednania.

fot. www.twitter.com/EpiskopatNews

W czwartek odbyła się konferencja prasowa w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym był sekretarz generalny KEP bp Artur G. Miziński.

Wśród tematów spotkania znalazła się m.in. kwestia przygotowań do 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się 12-14 czerwca w Lidzbarku Warmińskim.

"Miejsce zostało określone przez fakt, że w tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika" – powiedział sekretarz KEP.

Biskupi nawiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, gdzie będą celebrować eucharystię. Głównym tematem zebrania będzie przygotowanie do 16. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

ZOBACZ TEŻ: Ukraiński Synod

Podczas spotkania ks. Gęsiak odniósł się również do obchodów 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej. 7 lipca o godz. 11.00 w archikatedrze warszawskiej odbędzie się nabożeństwo pojednania pod przewodnictwem przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, w którym będzie uczestniczył abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

W czasie tego nabożeństwa zostanie podpisane orędzie "Przebaczenie i pojednanie".

Wojna w Ukrainie pochłonęła już bardzo wiele ofiar i miliony ludzi musiało Ukrainę opuścić. Wiemy też, że większość z nich znalazła schronienie w naszym kraju

– przypomniał rzecznik KEP.

Zaznaczył, że te tragiczne wydarzenia wojny stały się także okazją do tego, "by nasze dwa narody mogły żyć obok siebie o wiele bliżej niż wcześniej".

Rzecznik KEP odniósł się także do 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej. "Wiemy, że w naszej historii były momenty trudne, ale wiemy również, że proces pojednania między Polakami a Ukraińcami był zapoczątkowany już wiele lat temu przez Jana Pawła II.

To zbliżenie i ta wielka troska o dialog cały czas trwa" – podsumował.

Autorka: Delfina Al Shehabi

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter