30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy masowo odwiedzają kościół św. Antoniego w Lizbonie

Ocena: 0
1544

Lizboński kościół św. Antoniego, koło którego urodził się pod koniec XII w. ten portugalski święty, należy do najpopularniejszych stołecznych miejsc sakralnych odwiedzanych przez Polaków. Z szacunków władz tego kościoła i przylegającego do niego muzeum wynika, że nasi rodacy są jednym z trzech narodów – obok Włochów i Hiszpanów – które najczęściej odwiedzają to miejsce.

fot. francesbean via Foter.com / CC BY-ND

W podziemnej kapliczce, gdzie znajduje się relikwia św. Antoniego, umieszczono informację, że przebywał tu 12 maja 1982 r. Jan Paweł II. O wydarzeniu tym przypomina też wykonane na kafelkach malowidło, ukazujące modlącego się polskiego papieża.

– Ocenia się, że 13 czerwca, w którym przypada wspomnienie św. Antoniego, lizboński kościół pod jego wezwaniem odwiedza około 10 tys. osób, w tym wielu obcokrajowców. W normalnym dniu w roku średnia liczba gości wynosi tam około 200 – poinformował współpracujący z Muzeum św. Antoniego antropolog Cyril Isnart.

Św. Antoni jest wciąż jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła, mimo że urodził się blisko osiem wieków temu. Podczas przypadających we wtorek 13 czerwca uroczystości związanych z liturgicznym wspomnieniem tego świętego do mieszkańców Lizbony trafiło ponad 60 tys. bochenków chleba, tzw. Chlebów św. Antoniego.

Jeden z największych portugalskich świętych urodził się pod koniec XII wieku jako Fernando de Bulhoes w pobliżu miejsca, gdzie dziś znajduje się stołeczna katedra. Przyszły święty przez kilka lat mieszkał w Coimbrze, gdzie wchodził w skład zakonu św. Augustyna. Po przyłączeniu się do franciszkanów rozpoczął swą misję ewangelizacyjną w Afryce Północnej, a następnie we Włoszech, gdzie zdobył sławę dzięki swym kazaniom. Był pierwszym profesorem teologii wśród franciszkanów. Św. Antoni zmarł w Padwie w 1231 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter