11 grudnia
wtorek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze spotkanie bp Kamińskiego z wiernymi diecezji warszawsko-praskiej

Ocena: 0
902

Współczesny człowiek staje się zakładnikiem informacji. Aby pozostać wolnymi, potrzebna nam ciszy, milczenia i modlitwy – podkreślił bp Romuald Kamiński. Przewodniczył on Mszy św. w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja w Cegłowie, podczas której powitano peregrynującą po diecezji kopię Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Było to pierwsze publiczne spotkanie bp koadiutora diecezji warszawsko-praskiej z wiernymi.

fot. Michał Ziółkowski

W homilii duchowny zachęcał do kontemplacji Maryi i Jej życia. Podkreślił, że Ona nigdy nie przysłania sobą Chrystusa. – Nie musimy obawiać się naszej pobożności maryjnej. Nie przesadzimy w żadną stronę, ponieważ wszystko co zyska Matka – całe nasze uwielbienie, Ona natychmiast przekieruje do Jezus. Jego zaś wolą było by to Ona została uwielbiona – mówił biskup, nawiązując do Chrystusowego Testamentu spod Krzyża.

Podkreślił, że przyjąć Maryję do siebie to również przyjąć całe Jej posłannictwo. – Do tego jednak, jak zauważył – trzeba wsłuchiwania się w Boże Słowo i głębokiej modlitwy – Przypatrujmy się wnikliwie w każdy gest Maryi, każde Jej powiedzenie, każdą podejmowaną przez Nią czynność, nie tylko przez te dwadzieścia cztery godziny, kiedy Jasnogórski Wizerunek przebywa w tej parafii a codziennie – zaapelował bp Kamiński.

Wskazał również Maryję jako nauczycielkę odczytywania woli Boga. – Ona miała wyczulony słuch na Pana. Była bowiem osobą o otwartym sercu i duszy na wszystkie natchnienia Ducha Świętego. Tymczasem współczesny człowiek ma ogromny problem ze słuchaniem. – Natłok informacji bierze nas dziś niejako w niewolę. Stajemy się wręcz „zakładnikami milionowych informacji”, w skutek czego stajemy się głusi na Boże Słowo – ostrzegł bp Kamiński. Zwrócił uwagę, że Pan przemawia również przez znaki czasu, wydarzenia oraz spotykanych ludzi. – Na ile potrafimy to dostrzec, usłyszeć – zachęcał do refleksji kaznodzieja.

Nawiązując do tajemnicy nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety, biskup przypomniał, że powołaniem człowieka jest służba drugiemu. Nazwał rodzinę domem, zaś rodziców filarami. – Jakie to dla dziecka nieszczęście, jeśli brakuje chociażby tylko jednego z tych filarów, którymi są ojciec czy matka – mówił bp Kamiński.

Przypomniał też, że zadaniem rodziców jest ukierunkowanie potomstwa na Boga. – Jeśli młody człowiek to otrzyma, wówczas wszystko inne będzie na właściwym miejscu – przekonywał duchowny.

Dziś peregrynując po diecezji kopia Jasnogórskiego Wizerunku wieczorem przybędzie do parafii św. Antoniego z Padwy w Ignacowie. Liturgii o godz. 19.00 będzie tam przewodniczył bp Marek Solarczyk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -