1 października
niedziela
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oświadczenie redemptorystów ws. wypowiedzi o. Rydzyka

Ocena: 1.15
2173

„Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka 5 grudnia 2020 r. była komentarzem do obecnej sytuacji medialnej. Ojciec Dyrektor nie komentował decyzji Kościoła dotyczącej ks. biskupa Janiaka" – napisał w specjalnym oświadczeniu o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj także: Ojciec Rydzyk przeprasza za swoją wypowiedź

W sobotę 5 grudnia podczas 29. urodzin Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk podjął w swoim wystąpieniu temat przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich. W kontekście osób duchownych, które są sprawcami takich przestępstw stwierdził:

Zwróćmy uwagę na to, co mówią i nie dajmy się, nie dajmy się, i w Kościele nie dajmy się, księża się nie dajmy. To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył, a kto nie ma pokus, niech się pokaże. [...] Ponosimy konsekwencje za nasze czyny, ale to jest straszne, to co się dzieje.

Wspomniał także o byłym biskupie kaliskim Edwardzie Janiaku, którego nazwał „współczesnym męczennikiem”.

W opublikowanym oświadczeniu (na końcu artykułu pełny tekst) rzecznik Prowincji Warszawskiej Redemptorystów napisał, że wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka była komentarzem do obecnej sytuacji medialnej. „Ojciec Dyrektor nie komentował decyzji Kościoła dotyczącej ks. biskupa Janiaka” – wskazał o. Mazurkiewicz.

Zapytany przez KAI, jak należy rozumieć takie słowa, rzecznik redemptorystów powiedział, że o. Tadeusz Rydzyk komentował sytuację medialną związaną z księdzem biskupem Janiakiem. Nie odnosił się do samej decyzji Stolicy Apostolskiej [papież Franciszek przyjął 17 października rezygnację bp. Edwarda Janiaka z urzędu biskupa diecezji kaliskiej, co wiąże się z prowadzonym postępowaniem dotyczącym jego zaniedbań w sprawie zarzutów wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych diecezji – KAI], tylko w jego słowach chodziło o całą atmosferę medialną nazwijmy to w cudzysłowiu „nagonki” wobec księdza biskupa Janiaka”.

Ojciec Mariusz Mazurkiewicz potwierdził, że władze prowincji przeprowadziły rozmowę z o. Tadeuszem Rydzykiem po jego sobotniej wypowiedzi, ale dodał, że nie zna jej szczegółów.

Na pytanie, czy dyrektor Radia Maryja zostanie w jakikolwiek sposób upomniany za swoje wystąpienie, odpowiedział:

Sytuacja jest dalej wyjaśniana w rozmowie. Przełożeni są w kontakcie z o. Tadeuszem Rydzykiem i w zależności od rozmów będą podejmowane dalsze kroki. Ojciec Rydzyk nie był proszony o pisemne wyjaśnienie

– dodał o. Mazurkiewicz.

Rzecznik polskich redemptorystów zgodził się, że słowami toruńskiego redemptorysty oburzone mogą być zwłaszcza osoby pokrzywdzone w wyniku molestowania seksualnego przez osoby duchowne.

Zdajemy sobie z tego sprawę. W najbliższych dniach sprawa zostanie wyjaśniona

– poinformował o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR.

O. Rydzyk w wywiadzie dla „Naszego Dziennika" również odniósł się do swoich słów wypowiedzianych podczas uroczystości 29. rocznicy powstania Radia Maryja.

Pytany o ww. wypowiedzi dyrektor Radia Maryja stwierdził, że „media, dziennikarze, jeżeli chcą rzeczywiście służyć człowiekowi, muszą głosić prawdę - prawdę w miłości i miłość w prawdzie".

Prawda bez miłości jest terrorem. Miłość bez prawdy może być sentymentalizmem i naiwnością

– podkreślił duchowny.

Zaznaczył, że „w takich wystąpieniach spontanicznych, można czegoś nie dopowiedzieć".

Nie wolno wyrywać niczego z kontekstu nawet z kontekstu sytuacji, atmosfery

– dodał.

Pytany, czy impulsem do słów o męczeństwie ks. bp Edwarda Janiaka była wiadomość, jaką od niego otrzymał, odparł, że „ksiądz biskup napisał SMS-a, że jest z nami duchowo".

Zawsze był życzliwy dla Radia Maryja. Wiem, że ksiądz biskup zmaga się z rakiem, tym bardziej trzeba mieć życzliwość dla człowieka w tym stanie. Żal mi każdego człowieka, który cierpi

– wyjaśnił redemptorysta.

I dodał: „ksiądz biskup Janiak jest męczennikiem mediów".

Zobaczyłem, co media, te filmidła z nim zrobiły. Obrazem, słowem można podnieść człowieka na duchu, ale można i zabić. Pamiętam, jak zabito ks. Mirosława Drozdka, gdy w prasie lokalnej posądzili go o współpracę z siłami komunistycznymi. Jak on to strasznie przeżył, jak szybko z tych stresów chwycił go rak. Jeżeli oszczerstwa padają w małym gronie, one bardzo bolą, a co dopiero, jeżeli to na świat. I dlatego mówiłem o męczeństwie

– tłumaczył o. Rydzyk.

Jak mówił, „ludzie mediów nie są od ferowania wyroków, od wyroków są sądy, jest prawo, które musi być zgodne z prawem naturalnym, z prawem Bożym". „Widzę, że nawet katolicy idą do mediów, wygadują na ludzi Kościoła, często widać nienawiść. To jest nieludzkie" - ocenił duchowny.

Stwierdził też, że „trzeba widzieć grzech, błąd, ale tego, który upadł, nie zabijać. Trzeba go podnieść. Grzech jest wszędzie, również wśród ludzi Kościoła" - przyznał.

Zdaniem o. Rydzyka „nie tylko ks. bp Edward Janiak jest męczennikiem, ale bardzo wielu biskupów, kapłanów, ludzi świeckich, ludzi zatroskanych o drugiego człowieka, o Ojczyznę".

Jaki jest u nas dialog między partiami, między politykami? Wykorzystuje się media, zwłaszcza telewizję, internet, do szerzenia nienawiści. Nie ma merytorycznej rozmowy, suaviter in modo, fortiter in re - delikatnie w formie, stanowczo w rzeczy

– powiedział o. Rydzyk.

Ma być siła argumentu, argument dobra, prawdy, a nie argument siły, przemocy: ja mam władzę, mam media, mogę cię zmiażdżyć, zrobię o tobie film, zmontuje i rzucę na świat. Tak zabija się człowieka, zabija się dobro, zabija się całe wspólnoty, zabija się ojczyznę. Tak chce się zabić Kościół

– uważa redemptorysta.

W wywiadzie z dziennikiem o. Rydzyk zaznaczył jednocześnie, że „jeśli ktoś popełni przestępstwo, musi ponieść konsekwencje, zwłaszcza jeżeli wyrządził krzywdę dziecku".

Ale trzeba też powiedzieć, że te grzechy są nie tylko w Kościele. Jeżeli byśmy porównywali, to wśród skazanych w sądach powszechnych w Polsce za nadużycia wobec nieletnich ludzie Kościoła stanowią 0,3 proc. Ale to nie znaczy, że stosujemy wobec siebie taryfę ulgową

– podkreślił.

Te rzeczy trzeba szybko załatwić, winni muszą ponieść konsekwencje, przestępstwo jest przestępstwem. Ale równocześnie trzeba pokazać, ile dobra czyni Kościół

– dodał dyrektor Radia Maryja.

***

Publikujemy pełny tekst oświadczenia Prowincji Warszawskiej Redemptorystów:

Oświadczenie Prowincji Warszawskiej Redemptorystów w związku z wypowiedzią Dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka CSsR z 5 grudnia 2020 r.

W związku z wystąpieniem o. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja, w czasie toruńskich uroczystości kolejnej rocznicy założenia Radia w sobotę, 5 grudnia 2020 r., Prowincja Warszawska Redemptorystów oswiadcza:

Potępiamy całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie ich lub zwłokę w wyjaśnianiu spraw. Wszystkim osobom pokrzywdzonym głęboko współczujemy i otaczamy modlitwą

Wsłuchani w jasny głos Kościoła mamy przekonanie, że wyjaśnianie prawdy jest pierwszym krokiem w uleczeniu ran zadanych przez przestępców poszczególnym ofiarom jak i całej wspólnocie Kościoła. Radio Maryja i inne media z nim związane niejednokrotnie wyrażały swoje stanowisko potępienia dla pedofilii i konieczności pomocy ofiarom, zgodne z dokumentami Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w Polsce.

Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka 5 grudnia 2020 r. była komentarzem do obecnej sytuacji medialnej. Ojciec Dyrektor nie komentował decyzji Kościoła dotyczącej ks. biskupa Janiaka.

Podkreślamy również, że czymś podstawowym i bezdyskusyjnym pozostaje dla nas konieczność zachowania prawa oskarżonych do obrony, konieczność powściągliwości w ferowaniu pośpiesznych wyroków, a także dogłębnego i sprawiedliwego osądzenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich i tzw. osób bezradnych w Kościele oraz opieszałości w wyjaśnianiu tych spraw – nie tylko w Kościele, ale również innych środowiskach.

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, rzecznik Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

Warszawa, 7 grudnia 2020 r.

Czytaj także: Rzecznik Episkopatu ws. wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 1 października

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 21, 28-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter