28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół mediatorem w Katalonii?

Ocena: 0
513

Według hiszpańskich mediów premier Hiszpanii Mariano Rajoy i szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócili się do Kościoła katolickiego jako potencjalnego mediatora w konflikcie związanym z referendum niepodległościowym w Katalonii, nieuznawanym przez władze Hiszpanii.

fot. PAP/EPA/JAVIER CEBOLLADA

W poniedziałek 9 października kataloński parlament może jednostronnie ogłosić powstanie niepodległej Republiki Katalonii.

We wtorek 3 października Rajoy miał spotkać się z arcybiskupami Madrytu – kard. Carlosem Osoro i Barcelony – kard. Juanem José Omellą. Informacja ta jednak nie została potwierdzona ani przez rząd, ani przez kurie arcybiskupie. Szef rządu miał poprosić obu hierarchów o wsparcie w zachowaniu jedności Hiszpanii. Z kolei zastępca Puigdemonta, Oriol Junqueras rozmawiał z opatem Montserrat koło Barcelony, o. Josepem Marią Solé, a także z kard. Omellą, który 1 października, w dniu referendum, w obliczu przemocy ze strony policji, w imieniu katalońskich biskupów wezwał do demokratycznego rozwiązania konfliktu. O znalezienie pokojowego i demokratycznego wyjścia zaapelowała także cała Tarragońska Konferencja Biskupia, która skupia episkopat Katalonii, krytykując jednocześnie akty przemocy.

Według dziennika „La Razón” szef rządu Katalonii zamierzał zwrócić się o mediację do Stolicy Apostolskiej, lecz sprawę skompromitowało zbyt wczesne wyemitowanie wywiadu, jakiego Puigdemont udzielił brytyjskiej telewizji BBC. Zapowiedział w nim ogłoszenie niepodległości Katalonii 48 godzin po ogłoszeniu oficjalnych wyników referendum.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter