6 października
niedziela
Artura, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: 45. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

Ocena: 0
30

– Chcemy się formować w duchu Ewangelii, ponieważ chroni ona wartości, którymi żyjemy na co dzień. Nie tylko sprawy dnia codziennego są ważne, ale również sfera duchowa – na Jasnej Górze, po raz czterdziesty piąty, odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników. 

BP KEP /episkopat.pl

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Janusza Stepnowskiego, delegata Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa prawników. Biskup podkreślił, że pielgrzymkowe spotkanie jest pewnego rodzaju formą rekolekcji, przerwą w codziennej pracy.

– To jest ważna rzecz, aby spotkać się na gruncie neutralnym. Pobyć w przestrzeni modlitwy. Przybywają tu osoby, które mają potrzebę odniesienia swojego życia, posługi zawodowej do Pana Boga i poprosić Go o siły – zauważył bp Stepnowski. – Środowisko prawnicze musi mieć też odniesienie do wartości nadprzyrodzonych, bo jeśli tych wartości zabraknie, nawet jeśli chodzi o legislatora, to możemy nieludzkie prawa ustanawiać i ludzi osądzać według tych nieludzkich praw. Ważne, by występował tu fundament nie tylko ludzki, ale i Boski. Prawo nie może być narzędziem walki politycznej. To jest nikomu nie potrzebne – dodał biskup.

Spotkanie, to modlitwa o siły potrzebne do wykonywaniu zawodu, to okazja do modlitwy za ojczyznę, a także przypomnienie, co jest ważne w prawniczej służbie. – Intencje przynosimy bardzo różne. Modlimy się za nas samych, naszych podopiecznych, którym służymy a także w intencji tych, którym drogi życiowe się pokomplikowały – mówił krajowy duszpasterz prawników, ksiądz Grzegorz Zieliński. Kapłan dodał, że pielgrzymka do duchowej Stolicy Polski jest tradycją wieloletnią, która zawsze jednoczy wszystkie środowiska prawnicze. Wszystkich prawników pełniących i wykonujących różne zawody prawnicze. 

– Pielgrzymka jest pięknym wydarzaniem, a modlitwa może przynosić owoce, bo wspólnie spotykają się tutaj ci, którzy trudzą się w służbie dla drugiego człowieka – mówił  prokurator, Robert Barszczyński, z prokuratury okręgowej w Radomiu. – Bardzo się cieszymy, że tu jesteśmy, bo przez udział w naszych pielgrzymkach rozwijamy się duchowo. Modlimy się za siebie nawzajem i to przynosi wielkie owoce. Sytuacja wymaga, byśmy się modlili również za to, co się w kraju dzieje. By działo się jak najlepiej, by nie było tyle zła, zwłaszcza, że w naszej pracy spotykamy się z wielością tego zła. Dlatego modlimy się, by to dobro zwyciężało. Dla nas jest to ważne wydarzenie duchowe, bo spotykamy się z ludźmi, którzy mają podobny światopogląd. Tutaj modlimy się też za naszą ojczyznę, by w kraju zostało przywrócona praworządność i ład w prawie, który został zaburzony – podkreślali obecni na pielgrzymce prawnicy.    

Inicjatorem pielgrzymek środowiska prawniczego na Jasną Górę był błogosławiony Prymas kard. Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia, do przedstawicieli Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników w 1957 r. mówił m.in.: „Prawnicy powinni kierować się prawem Ewangelii, które jest prawem miłości zarówno w życiu osobistym, rodzinnym oraz publicznym. Miłość, chociaż łączy się ze sprawiedliwością, zawsze zwycięża sprawiedliwość”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 6 października

XXVII Niedziela zwykła
Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka
i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 2-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Jezus i rozwody

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter