To nie był łatwy rok dla chrześcijan żyjących w indyjskim stanie Kandhamal. W styczniu z powodów politycznych musieli odwołać uroczystą liturgię wspominającą indyjskich męczenników, w sierpniu zaś przeżywali napięcia w relacjach z wyznawcami hinduizmu.
fot. ks. Madan Sual Singh/Fundacja ChristianiW styczniu tego roku w indyjskiej archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar w stanie Kandhamal w związku z rozpoczęciem przez Watykan procesu beatyfikacyjnego indyjskich męczenników za wiarę miało się odbyć uroczyste nabożeństwo z udziałem biskupów, przełożonych zgromadzeń zakonnych, księży oraz wielkiej rzeszy chrześcijan. Niestety, kilka dni przed zaplanowaną uroczystością władze polityczne wezwały katolików do rezygnacji z celebrowania zaplanowanej Eucharystii z powodu odbywających się w Indiach wyborów parlamentarnych. Arcybiskup archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar skierował do wiernych list pełen smutku i bólu, prosząc, aby mimo zawodu i trudności nie tracili nadziei i trwali na modlitwie.
Również tegoroczny sierpień nie był dla chrześcijan ze stanu Kandhamal łatwym miesiącem. W ostatnich dniach sierpnia czczą oni 35 męczenników z Kandhamal, wspominając największy w historii Indii pogrom chrześcijan, który nastąpił w 2008 r. Te mało znane w świecie Zachodu tragiczne wydarzenia spowodowały śmierć ponad stu chrześcijan, zniszczenie ponad 4,5 tys. domów, spalenie prawie czterystu kościołów. Prześladowania dotknęły prawie 56 tys. ludzi, z których wielu zostało zmuszonych do schronienia się w obozach przejściowych. W wyniku wyznaniowych prześladowań tamtejsza społeczność chrześcijańska poniosła nieodwracalne straty.
Wspomnienie tragicznych wydarzeń z 2008 r. wiąże się w indyjskich diecezjach również z obchodzeniem 22 sierpnia, ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie (ang. International Day Commemorating the Victims of Acts of Violence Based on Religion or Belief). Niestety, indyjscy katolicy z Kandhamal nie mogli spokojnie obchodzić nawet tych rocznic, ponieważ w ostatnich dniach sierpnia nasiliła się wobec nich strategia zastraszania. Aktywiści społeczności hinduskiej właśnie w Kandhamal zaplanowali wielki program obchodów dnia Janmastami (hinduskie święto narodzenia Kryszny – jednego z najważniejszych bóstw tej religii). Hinduskie wiece i zgromadzenia organizowano dokładnie w tych miejscach, gdzie w 2008 r. dochodziło do przemocy wobec chrześcijan.
W tej sytuacji, aby podnieść na duchu katolicką społeczność, arcybiskup archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar poprosił o zorganizowanie w parafiach pod koniec sierpnia tygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skierował do lokalnych władz i policji pismo z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa chrześcijanom podczas imprez organizowanych przez hinduistów. Klimat strachu był jednak wśród wierzących tak wielki, że wielu z nich, czując się zagrożonymi, opuściło swoje domy i w obawie przed przemocą uciekło do innych miejscowości. Atmosfera w archidiecezji jest zatem bardzo trudna, a wolność religijna – wciąż zagrożona.
Właśnie w czasie tych trudnych sierpniowych dni po raz kolejny okazało się, jak ważny dla katolików w Kandhamal jest bezpośredni kontakt z chrześcijanami w Europie. Dlatego gdy rosło
napięcie i obawy o bezpieczeństwo, nasza Fundacja Christiani, powołana, by pomagać chrześcijanom w Indiach, była z nimi, utrzymując stały kontakt za pośrednictwem mediów elektronicznych. Indyjscy chrześcijanie wiedzieli, że nie są sami, i mieli pewność, że gdyby coś się stało, zareagujemy natychmiast. Sierpniowe napięcia w Kandhamal utwierdziły nasze przekonanie, jak niezwykle ważne jest umacnianie więzi pomiędzy chrześcijanami na całym świecie, zarówno w czasie doniosłych rocznic i uroczystości, jak i w codziennym dniu. I właśnie pomoc, pamięć oraz zainteresowanie tym, jak wygląda zwykłe, codzienne życie wspólnot parafialnych w dalekich Indiach, jest dla nas Europejczyków tak istotne.
Aby ukazać realne wyzwania indyjskich parafii, w 2019 r. na zaproszenie Fundacji Christiani przyjechał do Polski ks. Madan Sual Singh z parafii Baliguda w archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar. Jego wizytę opisywał tygodnik „Idziemy”. Wtedy właśnie Fundacja rozpoczęła proces przekonywania katolików w Polsce do tworzenia parafii siostrzanych z parafiami w Indiach. W tej pięknej idei chodzi o to, aby umacniać wzajemne braterskie więzi pomiędzy katolikami w świecie, wspierać się i troszczyć się o siebie nawzajem, a przede wszystkim by wspomagać ubogi, prześladowany i szukający nadziei Kościół w Indiach. Stąd zaangażowanie Fundacji Christiani: poszukiwanie kapłanów, świeckich oraz parafii, które chciałyby bratersko wspomóc katolickie wspólnoty z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, urzeczywistniając tym samym misyjną odpowiedzialność za Kościół. Nasza Fundacja zawsze pomoże w kontaktach z poszczególnymi parafiami i wskaże najważniejsze obszary wsparcia. Chrześcijanie w Kandhamal naprawdę czekają na naszą pomoc.
FUNDACJA CHRISTIANI rozpoczęła działalność w 2012 r. w reakcji na największe w historii Indii pogromy chrześcijan, jakie miały miejsce w 2008 r. w stanie Odisha. Utrzymuje stałe kontakty z chrześcijanami z dwóch małych parafii, w Balliguda i Godapur, w dystrykcie Kandhamal w stanie Odisha w archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar. Członkowie Fundacji współpracują z parafialną organizacją charytatywną Jana Vikas, troszcząc się o indyjskich katolików i udzielając im duchowego oraz materialnego wsparcia. Raz w roku, w czasie tzw. kwesty wielkanocnej, zbieramy środki, które przeznaczamy potem na całoroczną edukację dla dzieci i pomoc humanitarną dla wspólnot.
KONTAKT: Krystyna Lachowicz, Fundacja Christiani, skr. poczt. 507, 00-950 Warszawa 1, poczta.christiani@gmail.com, funchris.webd.pro/2020