21 grudnia
sobota
Tomisława, Seweryna, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jedność i uzdrowienie

Ocena: 0
360

We wrześniu miałem okazję odbyć podróż do Quito, stolicy Ekwadoru, gdzie odbył się 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

fot. bp J. Grzybowski

Być może nie wszyscy wiedzą, że co kilka lat w różnych miejscach świata organizowane są duże wydarzenia kongresowe dotyczące relacji pomiędzy Eucharystią a życiem Kościoła i świata. Zazwyczaj jest to kilkanaście dni modlitw, spotkań, wykładów i celebracji poświęconych znaczeniu teologii sakramentów w doświadczeniu wiary katolickich wspólnot.

Do stolicy Ekwadoru – kilkunastomilionowego państwa Ameryki Łacińskiej – przyjechało ponad ośmiuset przedstawicieli katolickich diecezji, organizacji, wspólnot i episkopatów ze wszystkich kontynentów. Kongres odbył się w równikowym kraju Ameryki Południowej ze względu na przypadającą w tym roku 150. rocznicę poświęcenia Ekwadoru Najświętszemu Sercu Pana Jezusa (25 marca 1874 r.). Episkopat Ekwadoru, państwa, w którym prawie 85 proc. populacji stanowią katolicy, zaprosił chrześcijan z całego świata, aby przeżywać tajemnicę Kościoła i Eucharystii.

 


OLIWA NA RANY

Obrady Kongresu były związane zarówno z klasycznymi tematami ewangelizacyjnymi i eucharystycznymi, jak i z problemami, z którymi obecnie zmaga się Ameryka Łacińska: ubóstwem, nierównościami społecznymi, korupcją w polityce, rozwarstwieniem, oligarchizacją władzy i gangami narkotykowymi. Zjawiska te wciąż są raną tego zakątka świata; mimo wysiłku wielu ludzi, także ludzi Kościoła, pogłębia się ona raczej, niż zabliźnia. Pomimo swego potencjału, bogactw mineralnych i naturalnych, pięknej i różnorodnej przyrody oraz dynamiki populacyjnej społeczeństwa latynoamerykańskie od dziesięcioleci doświadczają wielu trudności ekonomicznych i politycznych. Kraje tego kontynentu nadal mierzą się z konsekwencjami pandemii oraz zmagają z ideologizacją polityki i religii.

W moim odczuciu Kongres pokazał, jak wielu ludzi i wiele wspólnot tęskni za religijnością, która pomoże im dźwigać ciężary codzienności. Nie powinno zatem dziwić, że przesłanie ekwadorskiego spotkania: „Braterstwo dla uzdrowienia świata” oddaje dobrze tęsknoty i pragnienia latynoamerykańskich chrześcijan. Wśród uczestników można było usłyszeć, że choć hasło to jest bardzo aktualne dla Kościoła w Ameryce Łacińskiej, to jednak powinniśmy realizować to przesłanie bardziej w praktyce, niż w teorii. Tylko bowiem w ten sposób wypełnimy przywołany w dokumencie bazowym Kongresu ewangeliczny nakaz Chrystusa: „Wszyscy jesteście braćmi” (Mt 23, 8).

Celem Kongresu było zatem pokazanie i uświadomienie, że uczniowie Jezusa mają być przede wszystkim ludźmi ogarniętymi miłością eucharystyczną, która wypływa wprost z Serca Chrystusa. Jej owocem jest tworzenie, opartych na Ewangelii, braterskich wspólnot wiary i pracy, bo choć żyjemy w świecie zranionym, a rany te są wciąż otwarte i bolące, to obecność Chrystusa w Słowie i sakramencie jest oliwą łaski, dzięki której Bóg może nas uzdrowić. W czasie kongresowych obrad wybrzmiało także poruszające świadectwo greckokatolickiego biskupa z ukraińskiego Drohobycza, który uczestnikom spotkania, nieświadomym tego, co dzieje się w Ukrainie, pokazał bestialstwo wojny rozpętanej przez Rosję.

 


RADOŚĆ Z OBECNOŚCI PANA

Doniosłym wydarzeniem Kongresu była procesja eucharystyczna, która w sobotnie popołudnie 14 września rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej na placu św. Franciszka, by ruszyć stromymi uliczkami historycznego starego miasta Quito do najważniejszego kościoła w stolicy – monumentalnej bazyliki del Voto Nacional. Najświętszy Sakrament był niesiony w wielkiej monstrancji na dużej drewnianej podstawie przez różne grupy i wspólnoty.

Procesja była rozśpiewana, radosna i pełna latynoskiej spontaniczności. Pięknym symbolem wiary w obecność Chrystusa w konsekrowanej Hostii i dar kapłaństwa było sypanie przez wiernych płatków róż na całej trasie procesji – na monstrancję, feretron, biskupów i kapłanów. Setki wiernych witały Chrystusa i kapłanów oklaskami, śpiewami i pozdrowieniami. Niewątpliwie była to radosna, wielka i piękna manifestacja wiary, jednocząca zarówno mieszkańców stolicy, jak również przybyłych czasem z daleka Ekwadorczyków, pielgrzymów i uczestników Kongresu.

 


SAKRAMENT ZBAWIENIA

W niedzielę 15 września na Mszy Świętej kończącej 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny wybrzmiało dziękczynienie za dar Kongresu i pragnienie, by Kościół rzeczywiście stawał się powszechnym sakramentem zbawienia – znakiem braterstwa, które przekraczając granice nacji, państw i kultur, uzdrawia świat. Owa moc uzdrawiania, o której mówiono na Kongresie, zrealizuje się jednak jedynie poprzez autentyczne świadectwo braterskiej wspólnoty. Zauważmy, że w każdej celebracji eucharystycznej rozbrzmiewają słowa Jezusa: „To czyńcie na moją pamiątkę” (1 Kor 11, 24). Co Pan ma na myśli, o czym należy pamiętać? Że Jego miłość odnawia wiarę i budzi nadzieję, wprowadzając nas w trudną logikę Boga: kto chce zyskać swoje życie, straci je; kto chce być pierwszym, niech się stanie ostatnim. Tylko w tym kluczu Eucharystia może przemieniać nasze codzienne życie, ucząc podejmowania niełatwej drogi sprawiedliwości, pokoju i prawdziwego braterstwa.

Pod koniec uroczystej Eucharystii watykański wysłannik papieża Franciszka ogłosił, że następny, 54. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, odbędzie się w 2028 r. w australijskim Sydney. Ekwador, równikowy kraj Ameryki Łacińskiej, goszcząc uczestników tegorocznego spotkania, wypełnił swoje zadanie: zapalił w gospodarzach i uczestnikach pragnienie życia Eucharystią, dzięki której możemy stawać się braterską wspólnotą wiary.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Biskup pomocniczy diec. warszawsko-praskiej, doktor habilitowany filozofii, profesor UKSW, członek Zespołu
Ekspertów KEP ds. Bioetycznych


redakcja@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 grudnia

Piątek, III Tydzień Adwentu
Kluczu Dawida, który otwierasz bramy wiecznego królestwa,
przyjdź i wyprowadź z więzienia jeńca siedzącego w ciemnościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Dzieciątka Jezus 16-24 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter