Z ks. prof. Ezio Bolisem, dyrektorem Fundacji Jana XXIII w Bergamo, rozmawia Grzegorz Górny („wSieci”)
Dlaczego kardynałowie zebrani podczas konklawe w 1958 roku zdecydowali się wybrać na papieża patriarchę Wenecji Angela Giuseppe Roncallego?
Historia konklawe jest utajniona, można więc co najwyżej snuć domysły. Mamy jednak bezpośrednie świadectwa, w tym samego Jana XXIII, który parę razy mówił o tym konklawe. Myślę, że były różne powody owego wyboru. Po pierwsze, Roncalli był człowiekiem tradycji i gwarantował spokój. Po drugie, miał wielkie doświadczenie pracy w dyplomacji. Po trzecie, był również duszpasterzem, a po długim pontyfikacie Piusa XII kardynałowie szukali kogoś z takim doświadczeniem.
Jakie nowe elementy wprowadził do posługi papieskiej Jan XXIII? Czym zaskoczył watykanistów?
Było wiele takich elementów. Zacząłbym od najważniejszego. Pierwszą nowością było uwypuklenie zasady kolegialności w kierowaniu Kościołem. Pamiętajmy, że Pius XII w latach 1944-1958 nie miał swojego sekretarza stanu. Jak sam mówił, nie potrzebował współpracowników, lecz wykonawców. W odróżnieniu od niego, Jan XXIII jeszcze tego samego wieczoru, gdy został wybrany na papieża, mianował sekretarzem stanu ks. Domenica Tardiniego i natychmiast dał do zrozumienia, że nie zamierza kierować Kościołem sam. To wyjaśnia, dlaczego już po trzech miesiącach zdecydował się zwołać sobór.
Drugą ważną nowością, która ma związek z doświadczeniem życiowym Roncallego, było spojrzenie na Kościół przez pryzmat peryferii, a nie Rzymu. Przez lata przebywał on nie w centrum, lecz na obrzeżach Kościoła, m.in. w Bułgarii czy Turcji. Dzięki temu wprowadził do Watykanu zupełnie nową optykę, nierzymskocentryczną. To jest ta sama idea, która wyróżnia obecny pontyfikat, bo Franciszek również podkreśla znaczenie peryferii. To umożliwiło Janowi XXIII dostrzeżenie pewnych palących problemów, których z perspektywy Rzymu w ogóle nie dostrzegano.
Trzecią nowością był styl posługi papieskiej, pełen prostoty, daleki od monarszego ceremoniału. Jan XXIII zniósł np. zwyczaj całowania papieskiego buta. Tego typu znaki, choć może mniej doniosłe teologicznie, były jednak zauważalne i świadczyły o nowym otwarciu Kościoła.
Czytaj dalej w e-wydaniu |
rozmawiał Grzegorz Górny
fot. arch. Grzegorza Górnego
Idziemy nr 17 (449), 27 kwietnia 2014 r.