11 czerwca
wtorek
Barnaby, Radomila, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Muskus: młodzi nadzieją dla zlaicyzowanej Europy

Ocena: 0
792

Zlaicyzowana Europa potrzebuje odnowy i przebudzenia, a młodzi chrześcijanie mogą stać się posłańcami nadziei i miłosierdzia dla jej mieszkańców – podkreśla bp Damian Muskus w przesłaniu skierowanym do rzeczników prasowych episkopatów europejskich.

2016-05-12 16:51
md / Kraków (KAI), sg

W Krakowie trwają trzydniowe obrady związane z przygotowaniami do ŚDM. Spotkanie, w którym bierze udział ok. 50 przedstawicieli episkopatów z Europy i USA, zorganizowała Rada Konferencji Biskupów Europy.

– Młodzi ludzie, którzy przeżyją w Krakowie przemieniające spotkanie z Bożą miłością, mogą stać się posłańcami nadziei dla Starego Kontynentu i zwiastunami jego odnowy i przebudzenia – podkreślił w swoim wystąpieniu bp Damian Muskus. Szef przygotowań do ŚDM w Krakowie uważa, że Europa dziś potrzebuje miłosierdzia. – Potrzebuje miłosierdzia Europa pustych kościołów i zgorzkniałych, letnich chrześcijan. Potrzebuje miłosierdzia Europa zapatrzona w siebie i zamknięta w swojej wygodzie i stabilizacji. Potrzebuje miłosierdzia Europa, która traci swą tożsamość i ideały i nieuchronnie pogrąża się w pustce i lęku. Potrzebuje miłosierdzia Europa, która zapomina o swym Bogu i jest głucha na Dobrą Nowinę, bogata i syta Europa, która zamyka uszy na krzyk odrzuconych i prześladowanych – zaznaczył hierarcha.

Jego zdaniem, zobojętniała Europa potrzebuje Bożego miłosierdzia, bowiem miłosierdzie jest przeciwieństwem obojętności. – Człowiek, który go doświadczył, nie może biernie przyglądać się braciom, którzy potrzebują pomocy i nie pozwoli na to, by czuli się w swoim nieszczęściu opuszczeni i osamotnieni. Człowiek miłosierdzia aktywnie i z odwagą reaguje na krzywdę, zło i niesprawiedliwość, dlatego miłosierdzie winno być fundamentem naszego, coraz bardziej podzielonego i spolaryzowanego kontynentu – tłumaczył.

– Młodzi ludzie, którzy przyjadą do Krakowa z różnych zakątków świata, są dziećmi swojego czasu. Wyrastają w kulturze zmienności i tymczasowości, erozji wartości i ich kwestionowania – zauważył biskup i podkreślił, że młody człowiek czuje się zdezorientowany i nie wie, na jakich fundamentach budować swoje życie. – Ten fundament młodzi mogą odnaleźć tutaj – w spotkaniu z Jezusem, który pragnie ich szczęścia i dobra” – zapewnił. Według niego Boże miłosierdzie sprawia, że „człowiek potrafi kochać i otwierać się na przyjęcie miłości, przełamywać bolesne podziały i zażegnywać konflikty”.

– Mocno wierzę, że młodzi, umocnieni tym osobistym i głębokim doświadczeniem spotkania z miłosiernym Panem, wrócą do swojego świata i staną się w swoich środowiskach ludźmi miłosierdzia – wyznał bp Muskus. Dodał, że tylko ludzie miłosierdzia mogą budować pokój na każdym poziomie życia rodzinnego, społecznego, w ojczyźnie i między narodami. – Tylko ludzie miłosierdzia mogą odważnie stawiać czoła wyzwaniom współczesności: bronić najsłabszych, nieść nadzieję bezrobotnym, chorym, bezdomnym i ubogim. Tylko ludzie miłosierdzia mogą otworzyć się na zmieniające się czasy i dynamicznie rozwijającą się rzeczywistość, uwrażliwić serca na to, czego nie da się założyć i przewidzieć – zaznaczył. Dlatego organizatorzy ŚDM w Krakowie pojmują swoją misję jako koncentrację na tym, by młodym umożliwić doświadczenie spotkania z Jezusem Miłosiernym, „by młody człowiek, spragniony miłości, odnalazł jej najczystsze źródło, jakim jest sam Bóg”. – Kościół w Polsce ma wiele skarbów, którymi może się dzielić, co uświadamia choćby świętowany właśnie jubileusz 1050-lecia chrystianizacji naszego kraju. Jednak naszym najcenniejszym darem dla młodzieży świata jest pełne nadziei przesłanie płynące z krakowskich Łagiewnik – stwierdził z przekonaniem koordynator przygotowań do ŚDM. Jego zdaniem, świat jest zraniony egoizmem, niesprawiedliwościami i nienawiścią, a młodzi ludzie mogą wnieść weń „entuzjazm, bogactwo serca, naturalną w ich wieku wrażliwość i tęsknotę do życia wypełnionego znaczeniem, ofiarowanego w darze drugiemu człowiekowi”. – To w młodych jest nadzieja dla starej, zmęczonej Europy, dlatego za waszym pośrednictwem, w imieniu Kościoła w Polsce, który przygotowuje się na spotkanie z młodymi świata, pragnę dziś powiedzieć waszej młodzieży: Nie bójcie się wyjść na spotkanie miłości, która wyzwala, daje nadzieję i ocalenie przed rozpaczą i brakiem sensu – zakończył hierarcha.

W spotkaniu zorganizowanym przez Radę Konferencji Biskupów Europy uczestniczy ok. 50 rzeczników prasowych episkopatów europejskich i USA. W programie trzydniowej konferencji znalazły się informacje na temat programu Światowych Dni Młodzieży oraz dni w diecezjach, organizacji pracy dziennikarzy i kwestii logistycznych istotnych podczas ŚDM. Przewidziano m. in. spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem i koordynatorem generalnym przygotowań do ŚDM bp Damianem Muskusem. Rzecznicy odwiedzą też Campus Misericordiae w Brzegach, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Błonia, Pałac Arcybiskupów Krakowskich i Auschwitz.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 czerwca

Wtorek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Barnaby, apostoła
Idźcie i nauczajcie wszystkie narody.
Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 7-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter