Mszę Świętą za bohaterów bitwy pod Olszynką Grochowską, w jej 187. rocznicę, odprawił 25 lutego biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w kościele Najczystszego Serca Maryi na Grochowie. Świętowano też 93. rocznicę erygowania parafii.
We Mszy uczestniczyli – obok wiernych, duchowieństwa, harcerzy i pocztów sztandarowych szkół – przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z ministrem Mariuszem Błaszczakiem.
– Ofiarami bitew, powstań i wojen są często zwykli ludzie, którzy stają w obronie najwyższych wartości. Tymczasem niewielu z tych, którzy przyczynili się do tej czy innej tragedii, jest gotowych ponieść konsekwencje swoich decyzji czy oddać życie, broniąc dobra wspólnego – przypomniał w homilii bp Kamiński. Prosił o modlitwę za wszystkich, którzy zginęli w bitwie pod Olszynką Grochowską. – Nie może być tak, że polecamy Bogu tylko swoich, a innych pozostawiamy w niepamięci. Wszyscy ludzie są dziećmi Boga stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo – podkreślił.
Okolicznościowy list wystosował prezydent Andrzej Duda. „Choć ta jedna z największych bitew powstania listopadowego nie rozstrzygnęła jego losów ani nie dała upragnionej suwerenności, na którą przyszło naszym przodkom czekać jeszcze przez 87 lat, to przyniosła powiew wolności, który niczym życiodajne tchnienie dodawał naszemu narodowi otuchy i wiary w sens walki o niepodległą Polskę” – napisał. Nawiązał też do słów na pomniku Bitwy pod Olszynką Grochowską: „Przechodniu, powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi, ale z troską w sercu o losy Polski, losy przyszłych pokoleń – o Wasze losy”. „Te słowa są dla nas niczym testament pozostawiony przez powstańców listopadowych. Są one przypomnieniem, że niepodległość nie została nam dana za darmo, ale okupiona została krwią wielu naszych rodaków – tych, którzy ginęli na polach bitew podczas wojen i powstań narodowych” – stwierdził w liście prezydent. Minister obrony narodowej podkreślił zaś, że „pamięć o tych którzy polegli w obronie ojczyzny budują naszą narodową tożsamość – to jest ten kod, przekaz, który niesiemy następnym pokoleniom”.
Po Mszy Świętej przemaszerowano ulicą Chłopickiego do pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską. Tam złożono wieńce, były okolicznościowe przemówienia, bp Kamiński poprowadził modlitwę oraz odczytano Apel Poległych.