23 czerwca
niedziela
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

14 kwietnia w Warszawie Narodowy Marsz Życia

Ocena: 4.8
1122

To będzie manifestacja na rzecz życia i rodziny, ale też wolności i niepodległości - zapowiadają organizatorzy Narodowego Marszu Życia.

Fot. idziemy.pl

Marsz rozpocznie się 14 kwietnia o 12:30 na placu Zamkowym w Warszawie. Główne hasło wydarzenia to „Niech żyje Polska”. Ale rzeczniczka Marszu Lidia Sankowska-Grabczuk przyznaje w rozmowie z Radiem Watykańskim, że będzie to też reakcja na inicjatywy uderzające w ochronę życia nienarodzonych dzieci.

W tym kontekście organizatorzy Narodowego Marszu Życia przypominają, że prawo do życia od poczęcia to nie sprawa wyznaniowa, ale naturalne prawo człowieka zapisane w Konstytucji RP. Zostało ono potwierdzone wyrokami Trybunału Konstytucyjnego z 1997 i 2020 roku. 

Do marszu w Warszawie dojdzie kilka dni po tym, jak Sejm ma zająć się projektami ustaw zawężającymi prawną ochronę życia w Polsce, a nawet wprowadzającymi tzw. aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży.

Nie możemy mówić o prawie aborcyjnym, bo nie ma czegoś takiego jak prawo do zabijania ludzi. Musimy walczyć o prawo do ochrony życia. To prawo niczego nie liberalizuje, ono jeszcze bardziej zagraża życiu dzieci poczętych, ich matek i całych rodzin. Rzeczywiście, Marsz będzie reakcję na te wszystkie ustawy, na propozycję referendum

– podkreśla Lidia Sankowska-Grabczuk. 

Dlatego też – jak dodaje – osoby, które chcą stanąć po stronie cywilizacji życia, którym bliskie jest dziedzictwo św. Jana Pawła II, muszą przyjść na Marsz 14 kwietnia.

Konieczna jest ta reakcja, nowy zryw naszej wspólnej odpowiedzialności. Nie możemy stać obojętnie. Reagujemy na te wszystkie antyrodzinne, antycywilizacyjne inicjatywy, które dziś się podejmuje

– zaznacza rzeczniczka Narodowego Marszu Życia. 

I Narodowy Marsz Życia odbył się w 2019 roku. To okazja do świętowania przypadającego 24 marca Narodowego Dnia Życia (święto państwowe) i dzień później Dnia Świętości Życia (w Kościele). Publicystka portalu afirmacja.info przypomina, że 14 kwietnia przypada też Święto Chrztu Polski.

Zamanifestujemy wdzięczność i odpowiedzialność za to dziedzictwo, za teraźniejszość i przyszłość chrześcijańskiej Polski, która od ponad 1000 lat jest naszym domem i życiem

– zauważa Lidia Sankowska-Grabczuk.

Honorowy patronat nad Narodowym Marszem Życia objęła Konferencja Episkopatu Polski. Rozmówczyni Radia Watykańskiego podkreśla, że wsparcie Kościoła jest dla tego typu inicjatyw nieodzowne, choć ochrona życia to prawo podstawowe, niezależne od wiary. 

Organizatorami Narodowego Marszu Życia są Fundacja św. Benedykta, Koalicja dla Życia i Rodziny oraz ponad 30 organizacji partnerskich. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 czerwca

XII Niedziela zwykła
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter