12 lipca
piątek
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież o sztucznej inteligencji na szczycie G7

Ocena: 4.6
261

Papież Franciszek poleci w piątek helikopterem na spotkanie grupy G7 w Apulii. 

Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Według Watykanu oczekuje się, że zwierzchnik Kościoła przybędzie na miejsce konferencji Borgo Egnazia około godz. 13:00. Papież ma wygłosić przemówienie na temat sztucznej inteligencji (AI).

Oczekuje się również dwustronnych spotkań z szefami państw i rządów, w tym spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Papież ma wrócić do Watykanu około godziny 20:30.

Stolica Apostolska nie jest członkiem państw G7. Jej udział w szczycie wynika z inicjatywy szefowej włoskiego rządu Giorgii Meloni. Obecnie przewodniczy ona grupie siedmiu wiodących demokratycznych krajów uprzemysłowionych. Papież będzie obecny w ramach sesji informacyjnej, w której mogą uczestniczyć również państwa spoza G7.

Meloni niespodziewanie ogłosiła pod koniec kwietnia, że Franciszek będzie pierwszym papieżem, który weźmie udział w spotkaniu G7. Powiedziała wówczas, że chce, aby propozycje Watykanu dotyczące "etyki algorytmów" zostały omówione podczas szczytu. Jest przekonana, że obecność papieża może wnieść decydujący wkład w znalezienie etycznych i kulturowych ram dla wykorzystania sztucznej inteligencji.

Nowa technologia rodzi szereg pytań moralnych i etycznych w różnych obszarach. Papież i Watykan od lat zwracają na to uwagę. Franciszek zaproponował już międzynarodowy traktat regulujący rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji.

W 2020 r. Papieska Akademia Życia opublikowała "Rzymskie wezwanie do etyki AI", dokument dotyczący przestrzegania zasad etycznych w korzystaniu z AI. Sygnatariusze zobowiązują się do przestrzegania zasad takich jak przejrzystość, integracja, odpowiedzialność, bezstronność i ochrona danych.

Szczyt G7 odbędzie się w dniach 13-15 czerwca w Borgo Egnazia w Apulii. Grupa, która powstała w 1975 roku, składa się z Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
Gdy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy
i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter