13 lipca
sobota
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wakacje z Bogiem. Wyjątkowe nabożeństwo w warszawskim kościele kapucynów

Ocena: 5
2035

Modlitwa śpiewem, tradycyjne pieśni polskie i doświadczenie żywej wiary Kościoła. To wszystko już niebawem 17 sierpnia (środa), podczas modlitewnego czuwania w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej 13 w Warszawie.

fot. materiały prasowe organizatora

Sierpień tradycyjnie kojarzy się z pielgrzymkami do sanktuariów maryjnych w Polsce i na świecie oraz, co naturalne, z wakacyjnym wypoczynkiem. Podczas ogłoszeń parafialnych duszpasterze niejednokrotnie zachęcają, by okres urlopowy nie był odpoczynkiem od Pana Boga. Dlatego już niebawem, 17 sierpnia o godzinie 19:15, w warszawskim kościele Przemienienia Pańskiego wierni wraz ze Scholą Cantorum Beati Vladislai będą modlić się pieśniami ze skarbca polskiej muzyki sakralnej.

Jednym z fundamentów życia chrześcijańskiego jest nieustanna modlitwa, nie tylko podczas pacierza czy Mszy i nabożeństw, lecz także w wirze codziennych obowiązków. Księża przypominają wiernym, aby wakacje przeżywane były z Bogiem. Wierzę, że tradycyjne pieśni mogą w tym pomóc

– mówi Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.

– Z taką intencją organizujemy to spotkanie. Chcemy wciąż uczyć się doświadczenia modlitwy naszych przodków i dzielić się nim z innymi, a także pokazywać, że dawne śpiewy są cały czas aktualne. Pobożność poprzednich pokoleń jest wartościowa i ubogacająca również dla nas – dodaje.

Wśród pieśni, które zaśpiewają uczestnicy nabożeństwa znajdą się m.in. „Szczęśliwy, kogo Opatrzność Boska” – piękny utwór o Bożej Opatrzności, odnoszący się do opieki Boga nad człowiekiem w Starym Testamencie czy „Podniosłem oczy na góry” – ludowe tłumaczenie psalmu 121, którego fragmenty odnajdziemy m.in. w hymnie Światowych Dni Młodzieży 2016. Czuwanie zakończy się uwielbieniem Maryi przepięknym śpiewem „Zdrowaś Maryja, Bogarodzico”, znanym z nabożeństw majowych, na przykład pod figurą Matki Bożej Passawskiej na stołecznym Krakowskim Przedmieściu.

Niegdyś tzw. śpiewanie nabożne było charakterystyczne dla polskiej pobożności. Dziś nieco zapomniane teksty autorów takich jak Władysław z Gielniowa, Franciszek Karpiński, czy Jan Kochanowski, są odkrywane  na nowo. Ich wykonawstwo odzyskuje swoje miejsce pośród innych form modlitwy. Pokazuje to duże zainteresowanie spotkaniami śpiewaczymi oraz nabożeństwami odprawianymi przy kapliczkach na terenie miasta. Może wakacje to dobra okazja, by poznać lepiej tę formę pobożności? 

– podsumowuje Mateusz Rosiak z Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.

Śpiew poprowadzi Schola Cantorum Beati Vladislai, męski zespół śpiewaczy działający w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Na miejscu będą dostępne wydrukowane arkusze z tekstami pieśni (w ograniczonej liczbie), niebawem plik z tekstami udostępniony zostanie również w wydarzeniu na Facebooku (https://fb.me/e/5mqQj8IIJ).

Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter