20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkajmy się w Emaus

Ocena: 4.9
1591

W Wielkanoc czytamy fragment Ewangelii według św. Łukasza opisujący spotkanie z Chrystusem dwóch uczniów zdążających do Emaus. Jak prawda o Chrystusie przedzierała się do umysłów i serc wędrowców?

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Uczniowie szli do Emaus pełni zwątpienia (por. Łk 24,13-35). Ogarniał ich smutek, rozczarowanie i poczucie przegranego życia, wyrażające się w stwierdzeniu: „A myśmy się spodziewali”. Słyszeli wprawdzie, że Chrystus zmartwychwstał, ale była to wieść, która ich przeraziła. Przykre emocje były tak silne, że nie potrafiły ich przezwyciężyć nawet fakty: relacje kobiet o spotkaniu z aniołami, grób, w którym nie było już ciała Chrystusa, potwierdzenie przez Piotra i niektórych uczniów relacji kobiet o pustym grobie Pańskim.

W jakiejś mierze można by jeszcze zrozumieć sceptycyzm uczniów, którzy uznali słowa kobiet za „czczą gadaninę”, której w imię rozsądku nie można było dać wiary. Ale przecież Piotr i niektórzy z uczniów – a więc mężczyźni! – widzieli pusty grób Chrystusa! Jednakże Piotr poprzestał na zdziwieniu wobec tego, „co się stało”, a dwaj uczniowie zdążający do Emaus dali się pokonać przez smutek i poczucie przegranego życia.

 

Oczy na uwięzi

Dlaczego tak właśnie się stało? Wydaje się, że kluczowym dla zrozumienia tej sytuacji jest stwierdzenie, że Piotr i inni uczniowie, którzy przybyli do grobu Chrystusa, „Jego nie widzieli”. Wynika z tego, że dla uczniów, o których opowiada św. Łukasz, najważniejszym kryterium uznania prawdziwości jakiegoś faktu było samo zmysłowe widzenie. Ponieważ uczniowie nie zobaczyli Chrystusa, nie przyjęli za prawdę wieści o Jego zmartwychwstaniu. Z punktu widzenia filozoficznej teorii poznania, postawę uczniów można by uznać za przejaw kolejnej wersji tzw. nieklasycznej definicji prawdy, która przyjęłaby postać następującego stwierdzenia: „Coś jest prawdziwe, jeśli jest osobiście zmysłowo widziane”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (602), 16 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter