19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katolicy w akcji

Ocena: 0
1120

W rodzinie, wśród sąsiadów i w pracy – członkowie Akcji Katolickiej są świadkami chrześcijańskiego życia wszędzie tam, gdzie żyją. Duchowy program stowarzyszenia można streścić krótko: formacja, działanie, odpowiedzialność.

fot. ks. Julian Głowacki

Nieustannie w Kościele rodzi się pytanie o rolę i możliwość zaangażowania osób świeckich w życie całej wspólnoty. Jedną z propozycji jest Akcja Katolicka, która w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przeżywa święto patronalne.

Akcja Katolicka łączy w sobie zarówno rozwój duchowy, jak i zaangażowanie w realne działanie, odpowiadanie na potrzeby, zwłaszcza te na poziomie własnej wspólnoty parafialnej. Tworzy szczególną przestrzeń współpracy wiernych świeckich z hierarchią w misji apostolskiej Kościoła.

– Najprościej mówiąc, Akcja Katolicka ma włączać ludzi świeckich w budowanie Kościoła Chrystusowego, a więc czynić Kościół aktywnym. Jest miejscem, gdzie my, wierni świeccy, możemy realizować powołanie na mocy sakramentu chrztu świętego. Czynimy to w różnych obszarach: dając świadectwo miłości i chrześcijańskiego życia w rodzinie, w sąsiedztwie, we wspólnocie czy w pracy, podejmując odpowiedzialność za naród, ojczyznę, rodzinę, wychowanie i kulturę – wyjaśnia Robert Rybak, wiceprezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. – Dla mnie osobiście Akcja Katolicka to droga do zbawienia poprzez pracę i zaangażowanie jako wierny świecki w życie Kościoła. Traktuję to jako powołanie, które staram się realizować najlepiej jak potrafię – dodaje.

 


ODPOWIEDŹ NA WEZWANIE

Korzenie Akcji Katolickiej sięgają XIX w., kiedy to w krajach Europy Zachodniej rozwijały się różnego rodzaju organizacje kościelne skupiające osoby świeckie. Były odpowiedzią na wyzwania czasów, które nadeszły po rewolucji francuskiej i Wiośnie Ludów. Papież Pius X (1903–1914) od początku pontyfikatu zwracał uwagę na to, że metody duszpasterstwa trzeba dostosować do panujących warunków, i podkreślał, że „wszyscy wierni powinni współpracować dla sprawy Boga i dusz (…)”. To właśnie Pius X w 1903 r. po raz pierwszy użył nazwy akcja katolicka, określając tak zadania apostolskie katolików świeckich wypełniane we współpracy z duchowieństwem. Z kolei pontyfikat Piusa XI przyniósł ukształtowanie się Akcji Katolickiej jako pewnej struktury organizacyjnej, która wypełnia określone cele i zadania.

Od 1930 r. z inicjatywy kard. Augusta Hlonda Akcja Katolicka zaczęła rozwijać skrzydła także w Polsce. Jednak działalność stowarzyszenia przerwał wybuch kolejnej wojny, a po jej zakończeniu – decyzje władz komunistycznych, a w szczególności dekret z 5 sierpnia 1949 r. o zmianie niektórych przepisów prawa o stowarzyszeniach, który właściwie doprowadził do rozwiązania większości katolickich stowarzyszeń.

Przełomowym momentem w reaktywacji ruchu okazała się wizyta ad limina polskich biskupów w Rzymie w 1993 r. Jak przypomina Robert Rybak, właśnie wtedy o istnienie Akcji Katolickiej w Polsce upomniał się papież Jan Paweł II, który mówił, że wierni świeccy „winni poczuć się rzeczywistymi podmiotami w życiu Kościoła”. W 1996 r. zaczęły oficjalnie powstawać pierwsze struktury diecezjalne.

 


DZIAŁAMY, GDZIE POTRZEBA

W tym roku jubileusz dwudziestopięciolecia odnowienia stowarzyszenia przeżywają diecezje w całej Polsce, m.in. archidiecezja warszawska, archidiecezja poznańska, diecezja warszawsko-praska czy diecezja włocławska. – Bardzo istotne słowa na naszym spotkaniu założycielskim padły ze strony ks. bp. Romana Andrzejewskiego, który przywołał myśl Edmunda Burke’a, że dla triumfu zła potrzeba jedynie, aby ludzie dobrzy nic nie robili – wspomina Mariola Rakiewicz, prezes zarządu Akcji Katolickiej w diecezji włocławskiej. Jak dodaje, sercem Akcji Katolickiej w diecezji włocławskiej do dziś jest parafia św. Wojciecha w Koninie. – W latach początkowej działalności do Akcji Katolickiej należało około 350 członków, według naszej kroniki. Przed pandemią koronawirusa było to niespełna 100 osób, zorganizowanych w kilku oddziałach parafialnych – opisuje Mariola Rakiewicz, zwracając uwagę na szeroką działalność społeczno-patriotyczną, jaką podejmują członkowie. – Są to m.in. piesze pielgrzymki ludzi pracy do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu czy konferencje z cyklu „Dyskusje o państwie, prawie i moralności”, gdzie podejmowaliśmy tematy ochrony życia, kondycji rodziny, potrzeby ludzi sumienia w przestrzeni publicznej, odpowiedzialności mediów i patriotyzmu. Ponadto w parafii św. Wojciecha w Koninie trzynastego dnia każdego miesiąca odprawiane są Msze święte w intencji ojczyzny – wymienia.

– Akcja Katolicka w Polsce w 2017 r. za zgodą Stolicy Apostolskiej otrzymała za patrona św. Jana Pawła II. Odtąd czujemy się szczególnie zobowiązani do popularyzowania myśli św. Jana Pawła II, dlatego w 2019 r. w diecezji warszawsko-praskiej wspólnie z Rycerzami Jana Pawła II zorganizowaliśmy cykl spotkań pt. „Wokół myśli św. Jana Pawła II” – wyjaśnia Katarzyna Jasińska, prezes Akcji Katolickiej w diecezji warszawsko-praskiej, gdzie w dziewięciu oddziałach parafialnych zrzeszonych jest 100 członków zwyczajnych i 15 wspierających.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter