22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Rodzina Ulmów - świadectwo i testament"

Ocena: 0
621

28 czerwca w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się konferencja zatytułowana „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”.

Fot. arch. idziemy.pl

Celem wydarzenia jest przypomnienie niezwykłych dziejów małżeństwa Józefa i Wiktorii, którzy podczas II wojny światowej zostali, wraz ze swoimi dziećmi, zamordowani przez hitlerowców za ukrywanie Żydów.

Ich czyn został uznany przez Kościół katolicki za męczeństwo za wiarę i 10 września br. wszyscy zostaną ogłoszeni błogosławionymi. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

Konferencja służyć ma ukazaniu rodziny Ulmów jako ponadczasowych wzorców miłości bliźniego. Obok przybliżenia realiów historycznych, równie ważna będzie odpowiedź na pytanie, co rodzina Ulmów mówi nam, żyjącym współcześnie.

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. Nocą 24 marca 1944 r. do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży, a także sześcioro ich dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Proces beatyfikacyjny rodziny na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów. Ich beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej.

Prelegentami podczas konferencji będą wybitni znawcy różnych dziedzin: historii, teologii, kulturoznawstwa, etnografii, m.in. Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, dr Mateusz Szpytma z IPN, ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziny Ulmów i dr Martyna Grądzka-Rejak, historyczka, judaistka i edukatorka.

W panelu wieńczącym konferencję wezmą udział: Bogusław Chrabota, szef dziennika „Rzeczpospolita”, ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, dziennikarka i pisarka red. Alina Petrowa-Wasilewicz oraz prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego

Konferencja odbędzie się 28 czerwca (środa) o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19).

Program konferencji dostępny jest tutaj: https://www.ekai.pl/wp-content/uploads/2023/06/konferencja_Ulmowie_program.pdf

Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać do dnia 26 czerwca (poniedziałek) na adres rlaczny@ekai.pl.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, a partnerem organizacyjnym Katolicka Agencja Informacyjna.

Konferencję dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio S.A.

Wydarzenie transmitowane będzie także na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube.

Część 1: https://youtube.com/live/ARKmOdXG7FU

Część 2: https://youtube.com/live/QgvKACwjJUg

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter