5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończyć wojnę na Bliskim Wschodzie

Ocena: 0
167

Katoliccy patriarchowie Bliskiego Wschodu apelują o pokój i pojednanie w całym regionie. Winą za dramatyczną sytuację obciążają Zachód. Apel został rozpowszechniony przez Łaciński Patriarchat Jerozolimy.

fot. PAP/EPA/ANDRE PAIN

„Powtarzamy wszystkim, a szczególnie politykom, że najlepszą pomocą, jaką można ofiarować naszym wiernym, jest umożliwienie im pozostania tam, gdzie się urodzili, a nie wzbudzanie niepokojów politycznych czy jakichkolwiek innych form przemocy, które zmuszają ich do migracji” – podkreślają patriarchowie w apelu. Zwracają się do wiernych, zachęcając ich, by nie opuszczali swych krajów. „Przyszłość naszych wspólnot i obecność chrześcijan w naszym regionie zależy od waszej decyzji o wyjeździe lub o zaakceptowaniu woli Boga co do pozostania tam, gdzie was kiedyś postawił” – wskazują.

Rządzących i polityków wzywają do wsłuchiwania się w głos biednych i prześladowanych oraz do nieulegania zewnętrznym wpływom światowych mocarstw, które pretendują do zmieniania, według własnych zapatrywań oraz interesów ekonomicznych i strategicznych, sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zdaniem patriarchów, proces ten rozpoczął się od ataku na Irak oraz Syrię i może zakończyć się wojną z Iranem. „Ta polityka rozkładu Bliskiego Wschodu, którą kieruje Zachód – piszą – jest także przyczyną śmierci i przymusowej migracji milionów osób z naszych krajów, w tym także chrześcijan”. Zdaniem autorów apelu, konsekwencją takiej polityki jest terroryzm, wykorzystywany przez Zachód do zmieniania oblicza Bliskiego Wschodu.

Szacuje się, że w wyniku wojny domy musiało opuścić co najmniej 100 tys. chrześcijan w Iraku, a licząca wcześniej dwa miliony społeczność chrześcijan w Syrii zmniejszyła się o połowę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter