4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zachowajmy rozsądek

Ocena: 0
406

Ważne jest przestrzeganie zasad i unikanie kontaktu z osobami zakażonymi. - mówi prof. dr. hab. Piotr Kuna, alergolog i pulmunolog, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. prof. P. Kuny

Zaczynamy rezygnować z maseczek, rękawiczek, dezynfekcji i dystansu. Czy możemy już sobie na to pozwolić?

Pierwszym z udowodnionych naukowo zachowań hamujących rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 jest mycie i odkażanie rąk. Jeśli wchodząc do sklepu odkażamy dokładnie dłonie środkiem dezynfekującym to nie ma potrzeby zakładania rękawiczek. Co więcej rękawiczki są tu niewskazane, bo wyrzucone przez osobę zakażoną rozsiewają wirusa, który potrafi pozostawać na nich do 72 godzin.

W sklepach, restauracjach czy hotelach udostępniane są środki odkażające, możemy nosić też własne w kieszeni. Taki środek trzeba dobrze wetrzeć w całe dłonie, między palcami, przy płytkach paznokciowych aż po nadgarstki. Dopóki czegoś nie dotkniemy jesteśmy bezpieczni. Unikajmy dotykania dłońmi twarzy, nie pocierajmy oczu i nosa.

Kolejne zachowanie, którego skuteczność w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa jest udowodniona, to trzymanie dystansu między osobami. Bezpieczna odległość to 2 metry. Jeśli to zbyt trudne do utrzymania, to postarajmy się chociaż o 1,5 metra. Możemy wymierzyć, że to tyle ile 1,5 raza długości naszej ręki.

 

A co z noszeniem maseczek?

Widziałem przed wyborami spotkanie z jednym z kandydatów na prezydenta, gdzie 90% uczestników nie miało maseczek i wznosiło okrzyki. To niewłaściwe zachowanie, bo przy krzyku, śpiewie, głośnym mówieniu wytwarza się aerozol – wyrzucane są kropelki wydzieliny z dróg oddechowych wraz z wirusem. Tam, gdzie są skupiska ludzi – do kościoła, kina, teatru zakładajmy maski. Kiedy wchodzę do sklepu i widzę, że jest dużo ludzi automatycznie zakładam maseczkę. Jeżeli idziemy ulicą i nikogo nie ma w pobliżu, czy kiedy wychodzimy do kiosku po gazetę i zachowujemy odległość nie musimy być w maseczce, gdyż nie ma dowodów naukowych, że to pomaga.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 27 (767), 05 lipca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter