9 grudnia
sobota
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uchodźcy i migranci

Ocena: 5
666

Przed prawem do emigracji jest prawo do pozostawania w swojej ojczyźnie. - mówi ks. dr. hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, w rozmowie z Ireną Świerdzeską

fot. arch. PKWP

Europa staje się celem migracji, zwłaszcza dla mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu. Co ich do nas sprowadza?

W Europie, która liczy ok. 700 mln mieszkańców, możemy spodziewać się napływu ok. 1,5 mld ludzi, którzy chcieliby zmienić miejsce zamieszkania i poszukać lepszego bytu. Takie są szacunki UNHCR – Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców – przedstawione w Budapeszcie podczas jednej z konferencji tematycznych. Powodów przemieszczania się ludności jest wiele. Pierwszy to zmiany klimatyczne. Wydłuża się pora sucha. Po niej następują ulewne deszcze, których wysuszona ziemia nie jest w stanie tak szybko przyjąć. Przykładem jest Sudan Południowy, gdzie często po porze suchej mamy powodzie. Drugim problemem w Afryce i na Bliskim Wschodzie są wojny. Powodują one, że ludzie szukają dla siebie i dla swoich najbliższych bezpieczniejszego miejsca. Trzecią przyczyną przybywania do Europy są prześladowania chrześcijan w krajach, gdzie stanowią oni mniejszość, jak choćby w Nigerii, Erytrei czy Pakistanie.

 

Zastanawia jednak, dlaczego na przykład wyznawcy islamu przybywają do chrześcijańskiej Europy, a nie do bogatych i bliższych im kulturowo krajów arabskich.

Europa ma wypracowane pewne standardy życia, jak pensja minimalna czy zasiłki socjalne. Zapytałem Mohammeda, muzułmanina z Trypolisu, dlaczego chce uciec do Europy, skoro w Katarze czy w Arabii Saudyjskiej miałby do pokonania mniejszą barierę kulturową. Dodam, że podczas wcześniejszej przeprawy do Europy zginęła jego żona w ciąży, bo łódką dla 15 osób przewożono 45. Mohammed odpowiedział, że w krajach, które wymieniłem, nie ma dobrych warunków socjalnych.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 39 (933), 24 września 2023r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 30 września 2023


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Sobota, I Tydzień adwentu
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 9, 35 – 10, 1. 5a. 6-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter