25 stycznia
wtorek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ta historia inspiruje

Ocena: 0
798

Chcemy w ramach obchodów stulecia bitwy warszawskiej szukać przede wszystkich tego, co nas łączy. - mówi Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora Biura Programu „Niepodległa” w rozmowie z Agnieszką M. Domańską

fot.wikipedia.pl

Przed nami setna rocznica bitwy warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Czego nas uczą tamte doświadczenia?

Odbudowa niepodległości trwała wiele lat. Wojna polsko-bolszewicka w 1920 r., a w szczególności bitwa warszawska, była kolejnym kulminacyjnym punktem po 1918 r. To pokazuje, że nic się nie dzieje z dnia na dzień. Zdobywanie niepodległości było skomplikowanym procesem, na który złożyły się przygotowanie wojskowe, mobilizacja społeczeństwa, okoliczności i Opatrzność Boża, tak jak w przypadku Cudu nad Wisłą.

Historia sprzed stu lat inspiruje. Jeszcze w czasie zaborów wizje drogi do niepodległości były bardzo różne. Jednak gdy nadszedł moment decydujący, Polacy zgodnie stanęli do obrony granic. Dzięki profesorom i studentom, którzy licznie wstępowali w szeregi, udało się zbudować radiowywiad, komórki kryptograficzne i uzyskać decydującą przewagę w wojnie polsko-bolszewickiej. Paradoksalnie naszemu pokoleniu jeszcze nie tak dawno studia kojarzyły się jako sposób na uniknięcie służby wojskowej.

 

Jak będziemy świętować stulecie bitwy warszawskiej?

Na pewno będą to wyjątkowe obchody, chociaż realizowane w warunkach epidemii. Z tego powodu możliwość uczestniczenia w otwartych wydarzeniach będzie ograniczona. W ramach uroczystości państwowych 15 sierpnia w południe nastąpi uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a o godz. 15 przemaszeruje defilada Wojska Polskiego na warszawskiej Wisłostradzie.

 

Jak Biuro Programu „Niepodległa” włączy się w tegoroczne obchody?

Chcemy upamiętnić stulecie bitwy warszawskiej w trzech obszarach, jakimi są edukacja, przeżycie i zaangażowanie. W związku z tym rozpoczęliśmy m.in. internetowe projekty edukacyjne. W kwietniu razem z historykami Ośrodka „Karta” uruchomiliśmy cykl „Wiktoria 1920” prezentujący zapiski z czasów wojny, który potrwa do listopada. Odnajdziemy tutaj archiwalia, wycinki z gazet, fragmenty pamiętników, odezwy i dokumenty, uzupełnione fotografiami i planami wojskowymi. Nowe wpisy ukazują się co piątek na stronie www.niepodlegla.gov.pl. Czytając relacje naocznych świadków tydzień po tygodniu, możemy poczuć się jak widzowie trzymającego w napięciu filmu.

Powstał również portal internetowy www.bitwa1920.gov.pl przygotowany wspólnie z Polskim Radiem, przy udziale Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Filmoteki Narodowej. Dzięki niemu poznamy bitwę warszawską na szerszym tle historycznym. Na odwiedzających czekają też nieznane dotąd historie, jak ta związana z grzebieniem Jana Kowalewskiego – pomógł on właścicielowi w jedną noc złamać szyfry armii bolszewickiej. Portal jest dostępny w siedmiu wersjach językowych, żeby historia Cudu nad Wisłą mogła być poznawana także poza granicami Polski.

 

Przygotowywane są również inne inicjatywy?

Niebawem, 14 sierpnia, odbędzie się premiera filmu „Wiktoria 1920” w technologii kinowej rzeczywistości wirtualnej. W tej półgodzinnej przygodzie fabularnej widz będzie mógł niemalże na własnej skórze poczuć to, co czuli Polacy w 1920 r. Niecodziennym przedsięwzięciem będzie też widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni bohaterom”, który będzie 15 sierpnia na Stadionie PGE Narodowy. Na scenie wystąpią wokaliści wraz z Orkiestrą Polskiego Radia. Na płycie stadionu zobaczymy rekonstruktorów, kawalerię, wozy bojowe, a wszystko dopełni światło i dźwięk. Wydarzenie będzie transmitowane od godz. 20.30 na antenie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Silny akcent stawiamy też na działania lokalne. Program dotacyjny „Koalicja dla Niepodległej. Wiktoria 1920” pozwoli dofinansować kilkadziesiąt lokalnych projektów związanych z obchodami rocznicy bitwy warszawskiej. W kampanii społecznej zachęcamy do dzielenia się w internecie zdjęciami pamiątek z wojny polsko-bolszewickiej, które możemy oznaczać #Wiktoria1920. Z kolei wszystkich, którzy ukończyli 16 lat, zapraszamy do udziału w konkursie literackim. Praca może mieć formę dowolną, np. kryminału lub pamiętnika, a wspólnym mianownikiem ma być rok 1920.

 

Co możemy dzisiaj zrobić, by umacniać niepodległość, o którą walczyli nasi przodkowie?

Dzisiaj nie ma bezpośredniego zagrożenia. Nie ma potrzeby, żebyśmy z bronią w ręku, przelewając krew, bronili ojczyzny. Jednak to nie znaczy, że nie mamy obowiązków obywatelskich. Każdy z nas może znaleźć wycinek życia wspólnotowego, do którego może dołożyć swoją cegiełkę, aby wzmacniać dzisiejszą niepodległość.

Fragmenty prezentowane w „Zapiskach...” pokazują, że sprawy nigdy nie są tak proste, jak mogłyby się wydawać z perspektywy lat. Jak sto lat temu, tak i dzisiaj dostrzegamy tarcia i różnice poglądów. Chcemy jednak, żebyśmy w ramach obchodów stulecia bitwy warszawskiej, podobnie jak to było w czasie obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, szukali przede wszystkich tego, co nas łączy. Na tym możemy budować i wzmacniać wspólnotę obywatelską. Taki jest właśnie cel Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter