28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Strzec prawdy o Auschwitz

Ocena: 0
1544

Zgromadzonych w wielkim namiocie postawionym przed obozową bramą powitał prezydent Andrzej Duda. – Ludobójstwo popełnione tutaj przez funkcjonariuszy hitlerowskiej III Rzeszy pochłonęło ponad milion trzysta tysięcy istnień ludzkich.

PAP/Łukasz Gągulski

Zgromadzonych w wielkim namiocie postawionym przed obozową bramą powitał prezydent Andrzej Duda. – Ludobójstwo popełnione tutaj przez funkcjonariuszy hitlerowskiej III Rzeszy pochłonęło ponad milion trzysta tysięcy istnień ludzkich. Byli wśród nich Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy – ale przede wszystkim Żydzi, których zgładzono tu przeszło milion sto tysięcy – powiedział. – Holokaust, którego Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem, był zbrodnią wyjątkową w całych dziejach ludzkości. Nienawiść, szowinizm, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm przybrały tu postać masowego, zorganizowanego, metodycznego mordu. Nigdy indziej ani nigdzie indziej nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób – dodał.

Jak podkreślił, „w imieniu Rzeczypospolitej, która pierwsza stała się celem agresji nazistowskich Niemiec”, ma przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie, „które my, Polacy, przyjęliśmy na siebie już wtedy, kiedy dokonywał się Holokaust” – zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło.

Byli więźniowie Auschwitz wspominali dramat swój i setek tysięcy innych. – Chciałabym płakać, bo tylko łzami mogę oblać tę przeszłość – mówiła Batszewa Dagan. – Trudno mi ukryć moje uczucia. Stoję tutaj i nie wiem, czy to jest prawda, czy sen, że jestem z wami 75 lat po mojej wielkiej eskalacji cierpienia na tym miejscu. Byłam Schutzsträfling numer 45554. Schutzsträflingpo niemiecku to więzień pod ochroną, ale tam, to znaczy tu w tamtej rzeczywistości, słowo to nie oznaczało ochrony. Nie było tam czegoś takiego, jak troska o człowieka czy godność ludzka. Przeciwnie – nawet szukając w słowniku, nie znajdziesz słowa, zwrotu na określenie tego, jak deptano godność człowieka – mówiła.

Inny były więzień, historyk Marian Turski, ostrzegał, że „Auschwitz nie spadło z nieba”. – To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć, to znaczy, że to się może wydarzyć wszędzie – mówił. – Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana – podkreślał.

Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, wskazywał znaczenie Auschwitz dla Żydów na całym świecie. – 75 lat temu, kiedy żołnierze radzieccy otwierali bramę Auschwitz, nie wiedzieli, co się za nią kryje. Od tamtego dnia cały świat musiał poradzić sobie z tym, co znaleziono za tą bramą – mówił. – Wszyscy zastanawialiśmy się, jak tak zaawansowany kraj, który dał nam wszystkim tak wspaniałe osiągnięcia naukowe, tak wspaniałą literaturę, upadł tak nisko, zdeprawował się tak bardzo, że stworzył to, przed czym teraz stoimy – Auschwitz. Trzeba powiedzieć jasno: to Niemcy i Austria stworzyły i przeprowadziły tę straszną operację zła – dowodził.

O tym, że musimy wyciągać wnioski z historii, mówił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, który podkreślił, że „gorsza od zapomnienia jest taka pamięć, która nie rozbudza w nas moralnego niepokoju”. – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata nie dawali „lajków”, nie pisali protest-songów, nie podpisywali petycji on-line. Oni dokonywali nieskończonego dobra w dramatycznych warunkach, ratując konkretnego człowieka – wskazywał. – Jakże my, z całą naszą kulturą pamięci, wypadamy na ich tle dzisiaj? – wołał.

Przed uroczystością z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem spotkał się prezydent Duda, który podkreślił, że z wielką przykrością przyjął pominięcie polskiego udziału w walce przeciwko nazistom podczas niedawnych obchodów wyzwolenia Auschwitz w Jerozolimie. – Dlatego nie mogłem być tam obecny jako prezydent RP – podkreślił.

Do Auschwitz przybyło kilkadziesiąt delegacji zagranicznych, obok prezydenta Izraela m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Ukrainy Wołodymyr Zełeński, Litwy Gitanas Nauseda, Łotwy Egils Levits, Słowacji Zuzana Čaputová, a także szefowie państwa Austrii, Finlandii, Irlandii, Malty, Słowenii i Szwajcarii; król Belgii Filip i Hiszpanii Filip VI, gubernator generalna Kanady Julie Payette, a także księżna Kornwalii Kamila. Obecni byli m.in. premierzy Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Mołdawii, Norwegii, Serbii i Szwecji, a także sekretarz skarbu USA Steven T. Mnuchkin. Ojca Świętego Franciszka reprezentował kard. Zenon Grocholewski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter