28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Strajk pielęgniarek w Lublinie będzie trwał aż do podpisania porozumienia

Ocena: 0
1707

Pielęgniarki w szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie kontynuują rozpoczęty w poniedziałek strajk. Domagają się podwyżek płac. Dotychczasowe rozmowy z dyrekcją nie przyniosły porozumienia. Kolejne mają się odbyć w środę rano.

fot. PAP/Wojciech Pacewicz

"Strajk trwa do czasu podpisania porozumienia" – powiedziała sekretarz organizacji związkowej pielęgniarek i położnych w SPSK4 Dorota Ronek.

Pielęgniarki uczestniczyły we wtorek w posiedzeniu Społecznej Rady ds. Ochrony Zdrowia przy wojewodzie lubelskim, w którym brała też udziałem wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Ronek powiedziała, że pielęgniarki oczekują "konkretnych rozwiązań", domagają się od 1 lipca włączenia dodatku tzw. zembalowego do wynagrodzenia zasadniczego, w kolejnym roku od lipca wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 500 zł ze środków pracodawcy oraz w następnym roku kolejne 500 zł ze środków pracodawcy. "W momencie podpisania porozumienia na warunkach, które przedstawiłyśmy, (a są to) daleko idące ustępstwa z naszej strony (...) odstępujemy od strajku, kończymy spór zbiorowy" – dodała Ronek.

Wiceminister zdrowia Szczurek-Żelazko powiedziała, że jej wizyta w Lublinie "sprowadzała się do rozważenia możliwości zakończenia tego sporu, który tak naprawdę rzutuje na bezpieczeństwo pacjentów".

"Zostałam przekonana tutaj przez pana wojewodę, i przez przedstawicieli szpitali, że bezpieczeństwo pacjentów na terenie Lubelszczyzny nie jest zagrożone, świadczenia zdrowotne są udzielane, szczególnie te świadczenia w stanach zagrożenia życia, co jest bardzo ważne dla mieszkańców i za co bardzo serdecznie dziękuje panu wojewodzie, dyrektorom szpitali, jak również pracownikom, pielęgniarkom, że artykułując swoje oczekiwania nie narażają życia i zdrowia pacjentów" – powiedziała.

Szczurek-Żelazko wyraziła nadzieję, że porozumienie podpisane w Warszawie będzie "takim dobrym podkładem, warunkiem do podpisywania kolejnych porozumień już na poziomie poszczególnych podmiotów leczniczych".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter