26 października
poniedziałek
Lucjana, Ewarysta, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Strajk pielęgniarek w Lublinie będzie trwał aż do podpisania porozumienia

Ocena: 0
1602

Pielęgniarki w szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie kontynuują rozpoczęty w poniedziałek strajk. Domagają się podwyżek płac. Dotychczasowe rozmowy z dyrekcją nie przyniosły porozumienia. Kolejne mają się odbyć w środę rano.

fot. PAP/Wojciech Pacewicz

"Strajk trwa do czasu podpisania porozumienia" – powiedziała sekretarz organizacji związkowej pielęgniarek i położnych w SPSK4 Dorota Ronek.

Pielęgniarki uczestniczyły we wtorek w posiedzeniu Społecznej Rady ds. Ochrony Zdrowia przy wojewodzie lubelskim, w którym brała też udziałem wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Ronek powiedziała, że pielęgniarki oczekują "konkretnych rozwiązań", domagają się od 1 lipca włączenia dodatku tzw. zembalowego do wynagrodzenia zasadniczego, w kolejnym roku od lipca wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 500 zł ze środków pracodawcy oraz w następnym roku kolejne 500 zł ze środków pracodawcy. "W momencie podpisania porozumienia na warunkach, które przedstawiłyśmy, (a są to) daleko idące ustępstwa z naszej strony (...) odstępujemy od strajku, kończymy spór zbiorowy" – dodała Ronek.

Wiceminister zdrowia Szczurek-Żelazko powiedziała, że jej wizyta w Lublinie "sprowadzała się do rozważenia możliwości zakończenia tego sporu, który tak naprawdę rzutuje na bezpieczeństwo pacjentów".

"Zostałam przekonana tutaj przez pana wojewodę, i przez przedstawicieli szpitali, że bezpieczeństwo pacjentów na terenie Lubelszczyzny nie jest zagrożone, świadczenia zdrowotne są udzielane, szczególnie te świadczenia w stanach zagrożenia życia, co jest bardzo ważne dla mieszkańców i za co bardzo serdecznie dziękuje panu wojewodzie, dyrektorom szpitali, jak również pracownikom, pielęgniarkom, że artykułując swoje oczekiwania nie narażają życia i zdrowia pacjentów" – powiedziała.

Szczurek-Żelazko wyraziła nadzieję, że porozumienie podpisane w Warszawie będzie "takim dobrym podkładem, warunkiem do podpisywania kolejnych porozumień już na poziomie poszczególnych podmiotów leczniczych".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter