28 listopada
niedziela
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

2022 będzie w Lublinie Rokiem Prymasa Tysiąclecia

Ocena: 0
337

Większość Rady Miasta Lublin głosowała za ustanowieniem przyszłego roku w mieście Rokiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia; inicjatywa wyszła z klubu radnych PiS.

W czwartek Rada Miasta Lublin przegłosowała uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 r. w Lublinie Rokiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Za przyjęciem uchwały głosowało 24 radnych, troje było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Jej wykonanie radni powierzyli prezydentowi Lublina.

Ustanowienie przyszłego roku Rokiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia to inicjatywa radnych klubu PiS. W uzasadnieniu uchwały radni podają, że w swojej działalności kapłańskiej bł. kard. Stefan Wyszyński zwracał uwagę "na przyrodzoną godność człowieka, z której wypływają wszelkie jego prawa".

Wielokrotnie podkreślał, iż kocha "Ojczyznę więcej niż własne serce". Służył Polsce i występował w Jej imieniu, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej

– czytamy w uzasadnieniu uchwały. W dalszej części dokumentu radni argumentują, że bł. kard. Wyszyński swoje nauczanie opierał "na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności".

Papież Franciszek 12 września włączył do grona błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, oraz Elżbietę Różę Czacką - fundatorkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się z udziałem najwyższych władz państwowych – prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu oraz członków rządu - w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
«Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie».
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 21,25-28.34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Spojrzenie w niebo (komentarz "Idziemy")

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter