25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystawa poświęcona Stanisławie Leszczyńskiej

Ocena: 0
378

Bogato ilustrowaną archiwaliami wystawę poświęconą Stanisławie Leszczyńskiej – położnej, która w niemieckim obozie Auschwitz odebrała ponad 3 tys. porodów – można oglądać na wałach Jasnej Góry.

fot. www.twitter.com/JasnaGoraNews/

Plenerowa ekspozycja towarzyszy 4. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet, która przybędzie w niedzielę do częstochowskiego sanktuarium.

Chcemy pokazać Stanisławę Leszczyńską jako przykład odważnej kobiety, która w swym życiu kierowała się ewangelicznymi zasadami; one kształtowały całe jej życie, o czym sama mówiła

– powiedział duszpasterz kobiet w Archidiecezji Łódzkiej ks. Paweł Gabara, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

SPRAWDŹ TAKŻE: Tajemnica mojego syna

Duchowny przypomniał, że „w tym piekle na ziemi jakim było Auschwitz, odbieranie porodów więźniarek, Polek czy Żydówek, było nie tylko zakazane, ale groziła za to śmierć. Dlatego postawa obozowej położnej była tak heroiczna” – ocenił.

Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, w czasie II wojny światowej Stanisławę Leszczyńską przydzielono do służby medycznej podległej zbrodniarzowi Josefowi Mengelemu - lekarzowi, który dokonywał pseudomedycznych brutalnych eksperymentów na ludziach i selekcjonował więźniów do komór gazowych.

W miejscu, gdzie każde nowo narodzone dziecko traktowano jak martwego, Stanisława z narażeniem własnego życia uratowała tysiące ludzkich istnień. Przed każdym porodem modliła się. Potajemnie przyjmowała porody więźniarek, zapewniała opiekę noworodkom, pomagając utrzymać je przy życiu. Przyjęła około 3 tysiące porodów. Żadne z dzieci nie zmarło podczas porodu, jednak do chwili uwolnienia obozu przeżyło tylko trzydzieścioro z nich

– podaje IPN.

Oparta na materiałach historycznych wystawa składa się z 16 dużych tablic ułożonych na specjalnych kostkach. Są na nich obozowe zdjęcia, opisy więziennych wydarzeń, a także wspomnienia syna i córki Stanisławy Leszczyńskiej. Bohaterka wystawy była położną przez blisko 40 lat. Zmarła w 1974 roku. Trwają starania o jej beatyfikację.

Przez współwięźniów położna nazywana była Mateczką i Aniołem Życia. Swoje przeżycia z Auschwitz Stanisława Leszczyńska spisała w 1965 roku w publikacji „Raport położnej z Oświęcimia”, zamieszczonej w „Przeglądzie Lekarskim”.

Jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry, ekspozycję przygotowała Maria Stachurska, mama Anny Lewandowskiej - żony piłkarza Roberta Lewandowskiego. Przedsięwzięcie współorganizuje Fundacja Stanisława Pomian-Strzednickiego.

Niedzielna 4. Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę, której towarzyszy wystawa, odbędzie się pod hasłem „Odwagi! Nie bójcie się!”. Organizatorzy podkreślają, że „chcą wypraszać dla współczesnych kobiet łaskę odwagi i bycia świadkiem Jezusa za wstawiennictwem i przykładem niezwykłej kobiety - Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej”, która (…) „z determinacją służyła rodzącym kobietom, przywracając im godność. Swoją postawą głosiła orędzie życia, miłości i nadziei, którego tak bardzo dzisiaj potrzebuje świat”. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter