26 sierpnia
poniedziałek
Marii, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stabilizator rzeczywistości

Ocena: 0
639

Odróżniać to co ważne, od tego co pilne.

fot. pixabay.com / CC0

Na wielu uczelniach wykłada się przedmiot „Prawa człowieka”. Młodzież zdobywa wiedzę, co się należy jednostce od społeczeństwa. Rzadziej przypominane są obowiązki wobec innych. Klasyczna definicja sprawiedliwości stawiała akcent na „oddawaniu każdemu tego, co mu się należy”. Sprawiedliwość jako cnota polega nie na braniu tego, co mi się należy, lecz na temperowaniu własnego egoizmu. Sprawiedliwy jest ten, kto sumiennie spełnia wszystkie swoje obowiązki. Tym samym staje się stabilizatorem rzeczywistości, bo można na niego liczyć, nie zawala spraw, maskując swe niedociągnięcia.

Wypełnianie obowiązków wymaga na pierwszym miejscu świadomości ich istnienia. Różne są drogi, aby zapominać o nich. W świecie udowadniania za wszelką cenę własnej wartości jedna z dróg, aby zaniedbywać własne obowiązki, to wymyślanie kolejnych wyzwań. W rezultacie nie jesteśmy w stanie solidnie wykonywać i tych zadań, które już mieliśmy, i kolejnych zobowiązań, w które się pakujemy. I tak np. wśród wykładowców na uczelniach można spotkać ludzi zaangażowanych w dziesiątki projektów, z których nie sposób terminowo się wywiązać.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 sierpnia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXI tydzień zwykły
+ uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-35, Ps 48, Ga 4,4-7, J 2,1-11
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -