6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stabilizator rzeczywistości

Ocena: 0
1575

Odróżniać to co ważne, od tego co pilne.

fot. pixabay.com / CC0

Na wielu uczelniach wykłada się przedmiot „Prawa człowieka”. Młodzież zdobywa wiedzę, co się należy jednostce od społeczeństwa. Rzadziej przypominane są obowiązki wobec innych. Klasyczna definicja sprawiedliwości stawiała akcent na „oddawaniu każdemu tego, co mu się należy”. Sprawiedliwość jako cnota polega nie na braniu tego, co mi się należy, lecz na temperowaniu własnego egoizmu. Sprawiedliwy jest ten, kto sumiennie spełnia wszystkie swoje obowiązki. Tym samym staje się stabilizatorem rzeczywistości, bo można na niego liczyć, nie zawala spraw, maskując swe niedociągnięcia.

Wypełnianie obowiązków wymaga na pierwszym miejscu świadomości ich istnienia. Różne są drogi, aby zapominać o nich. W świecie udowadniania za wszelką cenę własnej wartości jedna z dróg, aby zaniedbywać własne obowiązki, to wymyślanie kolejnych wyzwań. W rezultacie nie jesteśmy w stanie solidnie wykonywać i tych zadań, które już mieliśmy, i kolejnych zobowiązań, w które się pakujemy. I tak np. wśród wykładowców na uczelniach można spotkać ludzi zaangażowanych w dziesiątki projektów, z których nie sposób terminowo się wywiązać. Oczywiście nie wspominając o obowiązkach pozauczelnianych czy rodzinnych. Inna ścieżka zaniedbywania sprawiedliwości jest dość podobna; można ją nazwać „efekciarstwem”. Prowadzi przez podejmowanie się zadań na pokaz, ale bez treści, czyli spełnianie ich na niby. Pomimo pięknych pozorów jest to oszustwo. W obydwu przypadkach pojawiają się kłamstwa typu: „w następnym tygodniu się tym zajmę”, „zacząłem nad tym pracować” itp.

Jeżeli pragniemy delikatnie żyć sprawiedliwością, trzeba dokładnie zidentyfikować własne obowiązki. Potem zastanowić się nad ich hierarchią: rodzina, praca, znajomi. W złożonym i bogatym świecie istnieją różne stopnie zobowiązań: inne są obowiązki wobec dzieci, a inne wobec kuzynki mieszkającej w Australii.

Jezus błogosławi tych, którzy łakną i pragną sprawiedliwości (por. Mt 5,6). „Łaknienie i pragnienie” wyrażają solidne zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości. Czas wakacji daje możliwość spokojnej refleksji. Można szczerze pomyśleć: czy pomimo intensywnego życia pracą nie mamy w nim poważnych zaniedbań? Wypracować własną mapę drogową dla spełniania powinności. Odróżniać to co ważne od tego co pilne, rozsądnie gospodarować czas i środki. A jeżeli są w nas obszary kłamstwa i blefu, zdobyć się na wyjaśniającą rozmowę i już nie składać pustych obietnic…

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter