21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polsko-ukraińskie pojednanie

Ocena: 4.8
708

Jestem synem ziemi wołyńskiej. Urodziłem się w sierpniu 1942 r. we wsi Budy, powiat Dubno. Polacy mieszkający w tej wsi zostali napadnięci 15 kwietnia, a więc na trzy miesiące przed straszliwą „krwawą niedzielą” 11 lipca 1943 r.

fot. ks. Henryk Zieliński / Idziemy

Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Warszawie

Chutor moich rodziców był szczęśliwie dość oddalony od wsi, i to nas ocaliło. Przybiegła do nas przerażona, znana rodzicom tylko z widzenia, Ukrainka, wołając, żebyśmy uciekali, bo na wsi mordują Polaków. W maju zostaliśmy wywiezieni do Niemiec i rodzice nie mieli okazji podziękować swojej wybawicielce ani nawet dowiedzieć się, jak się ona nazywa. Gdyby nie ta anonimowa Ukrainka, prawdopodobnie zakończyłbym życie jako ośmiomiesięczne niemowlę.


 

Patron pojednania

Dwa lata temu, 11 października 2017 r., w rzymskiej Bazylice św. Piotra podczas nabożeństwa ku czci św. Jozafata arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk ogłosił św. Jana Pawła II „patronem świętej sprawy pojednania polsko-ukraińskiego”.

Wybór św. Jana Pawła II na patrona świętej sprawy pojednania obu naszych narodów był decyzją ze wszech miar szczęśliwą. To za sprawą Jana Pawła II we wrześniu 1988 r. ukraiński Kościół tradycji wschodniej, przez władze sowieckie we własnej ojczyźnie skazany na nieistnienie i prześladowany, mógł jawnie i uroczyście świętować w Polsce na Jasnej Górze tysiąclecie chrztu Rusi Kijowskiej. Niespełna trzy lata później, gdy

2 czerwca 1991 r. (Związek Sowiecki formalnie wtedy jeszcze istniał) Jan Paweł II spotkał się w Przemyślu z wiernymi Kościoła greckokatolickiego, wyraził życzenie, aby tamte milenijne uroczystości na Jasnej Górze okazały się proroczą zapowiedzią pojednania Polaków z Ukraińcami. Ojciec Święty wyraził wówczas pragnienie, aby to, co wtedy stało się na Jasnej Górze, „Bóg raczył przyjąć jako symboliczną pieczęć pojednania i prawdziwego braterstwa Ukraińców i Polaków. Tyle goryczy i udręki przeszły oba nasze narody w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Niech to doświadczenie posłuży jako oczyszczenie, które ułatwi spojrzenie z dystansem na dawne spory, pretensje i wzajemne nieufności, a przede wszystkim ułatwi wzajemne przebaczenie dawnych krzywd. Dzisiaj dosłownie wszystko – a przede wszystkim wspólna wiara w Jezusa Chrystusa – wzywa do pojednania, braterstwa i wzajemnego szacunku; do szukania tego, co łączy”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -