23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ołeh Sencow od 100 dni głoduje. Rosja jest nieugięta

Ocena: 0
157

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa.Fimowiec w ramach protestu prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO

 Ołeh Sencow głoduje od 100 dni. To straszna liczba. Życie ludzkie jest najwyższą wartością. Domagamy się od FR (Federacji Rosyjskiej) niezwłocznego uwolnienia Ołeha – napisała na Twitterze rzeczniczka MSZ Mariana Beca.

Zwracamy się do naszych partnerów i organizacji międzynarodowych o wzmożenie nacisków na FR w celu uwolnienia Sencowa oraz uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych w FR – dodała w kolejnym wpisie.

Sencow rozpoczął głodówkę 14 maja i prowadzi ją, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień kilkudziesięciu swoich rodaków. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły.

Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.

W związku z sytuacją ukraińskich więźniów w Rosji Kijów złożył niedawno pozew przeciwko Moskwie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Władze Ukrainy powiadomiły o systemowym naruszaniu przez Federację Rosyjską szeregu artykułów konwencji o obronie praw człowieka i podstawowych swobód. Chodzi m.in. o zakaz stosowania tortur, o prawo do sprawiedliwego procesu, o poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, o swobodę wyrażania opinii.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił we wtorek, że temat uwolnienia głodującego w rosyjskiej kolonii karnej ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa podnosi na każdym spotkaniu z partnerami zagranicznymi.

– Dzisiaj cały świat wymawia imię Ołeha Sencowa. Wymawia je, domagając się jego uwolnienia. Nie ma żadnych rozmów międzynarodowych i żadnego spotkania, na którym nie apelowałbym do światowych przywódców, nawołując do bardziej aktywnych nacisków na Kreml, by uwolnić Ołeha i wszystkich naszych więźniów – napisał Poroszenko na Facebooku.

Sencow jest obywatelem Ukrainy i mieszkańcem zaanektowanego przez Rosję Krymu. W maju 2014 roku aresztowano go w Symferopolu i wywieziono do Rosji. W sierpniu 2015 roku został tam skazany na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.

Sencow rozpoczął głodówkę 14 maja. Rodzina reżysera alarmuje, że stan jego zdrowia jest bardzo zły. W ubiegłym tygodniu matka Sencowa zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o ułaskawienie syna. Administracja Putina odrzuciła jej podanie, oświadczając, że Sencow powinien poprosić o ułaskawienie sam. Reżyser oznajmił, że tego nie uczyni.

Czescy filmowcy rozpoczęli we wtorek głodówkę kroczącą na rzecz uwolnienia przez władze Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Akcję rozpoczęto w setnym dniu jego głodówki oraz w 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Akcję zainicjowało Stowarzyszenie Reżyserów, Scenarzystów i Dramaturgów (ARAS).

Pięciodniowe głodówki kolejno będą podejmować czescy twórcy filmowi, ale - jak podkreśla jeden z organizatorów akcji   Rozpoczynamy ten łańcuch z nadzieją, że na każde pięć dni znajdą się kontynuatorzy, do czasu gdy przypadek Sencowa nie zostanie rozwiązany – napisali w odezwie opublikowanej na stronach stowarzyszenia filmowcy.

powiedział agencji CTK dokumentalista i wiceprzewodniczący ARAS Vit Janeczek. Pierwsi protest rozpoczęli m.in. sam Janeczek, Vaclav Kadrnka, Zuzana Krzihova, Stanislava Majerova, Radim Szpaczek i Roman Vavra.

Ukraiński reżyser, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został skazany w 2015 roku na 20 lat kolonii karnej. Był oskarżony o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Nie przyznał się do winy, a zarzuty odrzucał jako oparte o sfałszowane dowody. Od maja prowadzi głodówkę, domagając się, by razem z nim rosyjskie władze uwolniły kilkudziesięciu więzionych Ukraińców.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -