Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa.Fimowiec w ramach protestu prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.
– Ołeh Sencow głoduje od 100 dni. To straszna liczba. Życie ludzkie jest najwyższą wartością. Domagamy się od FR (Federacji Rosyjskiej) niezwłocznego uwolnienia Ołeha – napisała na Twitterze rzeczniczka MSZ Mariana Beca.
– Zwracamy się do naszych partnerów i organizacji międzynarodowych o wzmożenie nacisków na FR w celu uwolnienia Sencowa oraz uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych w FR – dodała w kolejnym wpisie.
Sencow rozpoczął głodówkę 14 maja i prowadzi ją, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień kilkudziesięciu swoich rodaków. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły.
Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.
W związku z sytuacją ukraińskich więźniów w Rosji Kijów złożył niedawno pozew przeciwko Moskwie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Władze Ukrainy powiadomiły o systemowym naruszaniu przez Federację Rosyjską szeregu artykułów konwencji o obronie praw człowieka i podstawowych swobód. Chodzi m.in. o zakaz stosowania tortur, o prawo do sprawiedliwego procesu, o poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, o swobodę wyrażania opinii.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił we wtorek, że temat uwolnienia głodującego w rosyjskiej kolonii karnej ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa podnosi na każdym spotkaniu z partnerami zagranicznymi.
– Dzisiaj cały świat wymawia imię Ołeha Sencowa. Wymawia je, domagając się jego uwolnienia. Nie ma żadnych rozmów międzynarodowych i żadnego spotkania, na którym nie apelowałbym do światowych przywódców, nawołując do bardziej aktywnych nacisków na Kreml, by uwolnić Ołeha i wszystkich naszych więźniów – napisał Poroszenko na Facebooku.
Sencow jest obywatelem Ukrainy i mieszkańcem zaanektowanego przez Rosję Krymu. W maju 2014 roku aresztowano go w Symferopolu i wywieziono do Rosji. W sierpniu 2015 roku został tam skazany na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.
Sencow rozpoczął głodówkę 14 maja. Rodzina reżysera alarmuje, że stan jego zdrowia jest bardzo zły. W ubiegłym tygodniu matka Sencowa zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o ułaskawienie syna. Administracja Putina odrzuciła jej podanie, oświadczając, że Sencow powinien poprosić o ułaskawienie sam. Reżyser oznajmił, że tego nie uczyni.
Czescy filmowcy rozpoczęli we wtorek głodówkę kroczącą na rzecz uwolnienia przez władze Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Akcję rozpoczęto w setnym dniu jego głodówki oraz w 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Akcję zainicjowało Stowarzyszenie Reżyserów, Scenarzystów i Dramaturgów (ARAS).
Pięciodniowe głodówki kolejno będą podejmować czescy twórcy filmowi, ale - jak podkreśla jeden z organizatorów akcji – Rozpoczynamy ten łańcuch z nadzieją, że na każde pięć dni znajdą się kontynuatorzy, do czasu gdy przypadek Sencowa nie zostanie rozwiązany – napisali w odezwie opublikowanej na stronach stowarzyszenia filmowcy.
– powiedział agencji CTK dokumentalista i wiceprzewodniczący ARAS Vit Janeczek. Pierwsi protest rozpoczęli m.in. sam Janeczek, Vaclav Kadrnka, Zuzana Krzihova, Stanislava Majerova, Radim Szpaczek i Roman Vavra.
Ukraiński reżyser, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został skazany w 2015 roku na 20 lat kolonii karnej. Był oskarżony o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Nie przyznał się do winy, a zarzuty odrzucał jako oparte o sfałszowane dowody. Od maja prowadzi głodówkę, domagając się, by razem z nim rosyjskie władze uwolniły kilkudziesięciu więzionych Ukraińców.