21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centralne obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Ocena: 5
890

W stolicy rozpoczęły się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W intencji poległych odprawione zostaną Msze św., odbędą się koncerty i uroczystości upamiętniające. Podobnie jak w zeszłym roku, z uwagi na zagrożenia epidemiczne, część uroczystości będzie odbywała się z ograniczoną liczbą uczestników, a wydarzenia będą transmitowane za pośrednictwem internetu.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE

Kulminacyjnym punktem obchodów była modlitwa w intencji uczestników Powstania oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Gloria victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, 1 sierpnia o godz. 17.00. W stolicy zatrzymał się ruch uliczny, zawyły syreny i odezwały się dzwony warszawskich kościołów.

Więcej informacji: 1 sierpnia o godz. 17.00 w kościołach zabiją dzwony

O godz. 18.30 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli odmówiona została modlitwa międzyreligijna, a pod pomnikiem Polegli Niepokonani złożone zostały kwiaty. Po zakończeniu uroczystości kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. w intencji Powstańców Warszawskich.

W przeddzień rocznicy, 31 lipca o godz. 18.00 na Placu Krasińskich, pod pomnikiem Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki–nominat i ordynariusz polowy odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny, Powstańców Warszawskich oraz mieszkańców Stolicy. Po zakończeniu Mszy św. odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Przeczytaj także: Abp Guzdek: okażmy szacunek i wdzięczność powstańcom

5 sierpnia o godz. 19.00 przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 (Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”) odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów a po niej Marsz Pamięci, który przejdzie w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. W trakcie marszu będą wyczytywane ich nazwiska. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników weźmie w nim udział ograniczona liczba uczestników. Wydarzenie transmitowane będzie na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

8 sierpnia w katedrze polowej WP podczas Mszy św. o godz. 10.00 odsłonięta zostanie tablica poświęcona najmłodszym uczestnikom Powstania Warszawskiego.

UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE I KULTURALNE

30 lipca o godz. 11.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego z kombatantami spotkał się prezydent RP Andrzej Duda. Odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Uhonorowane zostały także osoby, zaangażowane w upowszechnianie wiedzy na temat Powstania.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

1 sierpnia w godzinę „W” w miejscach pamięci na terenie całej Warszawy zapalono znicze w ramach akcji „Wolność łączy”. O godz. 20.30 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, w którym oprócz orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy wzięli udział Warszawiacy. Udział wymagał posiadania darmowej wejściówki z Muzeum Powstania. Koncert był transmitowany w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na kanale Muzeum Postania Warszawskiego na YouTubie. O północy w Muzeum Powstania odbędzie się premiera spektaklu teatralnego „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą”, reż. Ewy Błaszczyk. Spektakl ten będzie powtarzany do 5 sierpnia.

W rocznicę zakończenia Powstania 2 października 2021 r. o godz. 12.00 odbędzie się odsłonięcie pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego” przy pl. Krasińskich.

Ze względów bezpieczeństwa część obchodów odbędzie się w skromniejszej formie. Organizatorzy zachęcają do śledzenia wydarzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych i zastrzegają, że wstęp na część uroczystości będzie odbywać się wyłącznie za okazaniem zaproszenia.

Pełna lista wydarzeń związanych z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl) oraz na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (www.um.warszawa.pl).

Zobacz także: Powstanie '44 (więcej informacji o obchodach)

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów.

Powstanie dzień po dniu: 1944.pl/kalendarz-powstania. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Dowództwo Armii Krajowej zakładało, że Armii Czerwonej zależeć będzie ze względów strategicznych na szybkim zajęciu Warszawy. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano również pomocy ze strony aliantów.

Opanowanie miasta przez AK przed nadejściem Sowietów i wystąpienie w roli gospodarza przez władze Polskiego Państwa Podziemnego w imieniu rządu polskiego na uchodźstwie miało być atutem w walce o niezależność wobec ZSRS. Liczono na to, że ujawnienie się w Warszawie władz cywilnych związanych z Delegaturą Rządu na Kraj będzie szczególnie istotne w związku z powołaniem przez komunistów PKWN.

Premier Stanisław Mikołajczyk, udający się pod koniec lipca 1944 r. na rozmowy ze Stalinem, liczył, że ewentualny wybuch powstania w stolicy wzmocni jego pozycję negocjacyjną wobec Sowietów.

Opinii premiera nie podzielał Naczelny Wódz gen. Kazimierz Sosnkowski, który uważał, że w zaistniałej sytuacji zbrojne powstanie pozbawione jest politycznego sensu i w najlepszym przypadku zmieni jedną okupację na drugą. W depeszy do gen. Komorowskiego pisał:

W obliczu szybkich postępów okupacji sowieckiej na terytorium kraju trzeba dążyć do zaoszczędzenia substancji biologicznej narodu w obliczu podwójnej groźby eksterminacji.

Pomimo takiego stanowiska, gen. Sosnkowski nie wydał w sprawie powstania jednoznacznego rozkazu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter