15 listopada
piątek
Alberta, Leopolda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misja szkoła

Ocena: 0
996

Od kilku lat ponad sześćset dzieci ze szkół w Bangladeszu, Indiach, Nepalu oraz na Madagaskarze ma zapewnioną pomoc w edukacji. Na podobne wsparcie czekają jednak kolejne.

fot. Błażej Mielcarek OMI

Sunil jest promiennie uśmiechniętym ośmiolatkiem. Pochodzi z niepełnej rodziny. Jego ojciec zmarł niedawno. Matka musi wychowywać i utrzymywać sama trójkę dzieci. Sunil jest najstarszy. Na tyle, na ile potrafi, zajmuje się młodszym rodzeństwem. Ma wielkie serce dla wszystkich. Jego mama nieraz widziała, jak dzieli się jedzeniem z żebrzącą na ulicy staruszką. Dzięki pomocy z Polski chłopiec może od niedawna chodzić do szkoły. Jego rówieśnicy także chcieliby dostać taką szansę.

Realia w krajach misyjnych najczęściej są okrutne. W niektórych regionach naszej planety nadal panuje głód i brakuje dostępu do wody pitnej. Badania pokazują, że 800 mln ludzi na świecie głoduje (IFPRI), a prawie 750 mln nie ma dostępu do czystej, nieskażonej wody (UNICEF). To porażające dane. Oczywiście tych braków nie da się w prosty sposób zaleczyć. Potrzebne są rozwiązania systemowe, które wzmocnią lokalne społeczności i umożliwią im samowystarczalność. Dlatego pojawiają się inicjatywy mające na celu zniwelowanie widocznych gołym okiem nierówności społecznych. Z przedstawionego raportu UNICEF wynika, że do 2030 r. 69 mln dzieci grozi śmierć na skutek chorób, którym można zapobiec, a 167 mln dzieci żyje w nędzy. – Stoimy przed wyborem: albo zainwestujemy teraz w te dzieci, albo dopuścimy do tego, że nasz świat będzie jeszcze bardziej podzielony i jeszcze bardziej niesprawiedliwy – oświadczył sekretarz generalny UNICEF Anthony Lake podczas prezentacji raportu.

Według raportu UNICEF, najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym ubóstwu i wykluczeniu jest edukacja. Jednak aż 124 mln dzieci nie chodzą do szkół. Potrzebne są inwestycje w szkolnictwo dla najbardziej potrzebującej młodzieży. Raport wskazuje, że każdy dodatkowy rok szkolny podwyższa przyszłe dochody dzieci o około 10 proc. Ponadto zmniejsza stopień ubóstwa kraju, w którym ono mieszka, średnio nawet o 9 proc. Te statystyki pokazują jasno, jak ważna jest edukacja.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 listopada

Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

Dziś w Kościele:
+ piątek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie dowolne św. Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 13,1-9; Ps 19,2-3.4-5ab; Łk 17,26-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -