28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Sako o zamachu w Bagdadzie: prawdziwa rzeź. Muzułmanie walczą o władzę

Ocena: 0
483

Papież modli się za ofiary zamachu terrorystycznego w Bagdadzie. Prosi też Boga, by żadna przemoc nie zdołała osłabić dążenia do pojednania i pokoju w Iraku – czytamy w watykańskim telegramie kondolencyjnym. W wyniku eksplozji na targu al-Wuhailat w Bagdadzie zginęło 35 osób, a ponad 60 zostało rannych. Do zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie. Władzom udało się udaremnić drugi zamach, do którego miało dojść w szpitalu w Kerbali.

Aktywiści iraccy rozpoczęli kampanię zatytułowaną "Zakończyć bezkarność w Iraku", żądają postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za porwania i morderstwa, fot. PAP/EPA/AHMED JALIL

Jak mówi Radiu Watykańskiemu patriarcha Kościoła chaldejskiego, są to spory między szyitami i sunnitami. Podkreśla on, że niedawna wizyta papieża Franciszka zdołała doprowadzić do pewnej zmiany mentalności w społeczeństwie.

Więcej jest poszanowania dla różnorodności. Brakuje jednak zmian w polityce. Potrzebujemy klasy politycznej, która odznacza się odpowiedzialnością, ma wizję państwa obywatelskiego, chce służyć społeczeństwu, a nie je okradać

– podkreśla kard. Louis Sako, komentując zamach w Bagdadzie.

Była to prawdziwa rzeź i to w przeddzień muzułmańskiego święta ofiarowania. Jest to tragiczne wydarzenie, ale nie dzieje się po raz pierwszy. Nie trzeba nawet mówić, że to członkowie Państwa Islamskiego. Jest zamęt, nie ma stabilizacji w naszym kraju. Tu nie chodzi jedynie o problem polityczny, ale moralny. Korupcja, morderstwa, wszystko to są przejawy demoralizacji. Trzeba powrócić do moralności, do podstawowych ludzkich wartości. Dokąd zmierza ten kraj, skoro zamachowiec chciał wejść z ładunkiem wybuchowym nawet do szpitala. Bardzo nas to zasmuca. Bogu dzięki tym razem zamachy nie są wymierzone w chrześcijan, są to wewnętrzne spory muzułmanów, między szyitami i sunnitami. Walczą o władzę i pieniądze, dlatego moralność się dla nich nie liczy.

– mówi papieskiej rozgłośni kard. Sako.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter