25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jesteśmy tam, gdzie trzeba pomocy

Ocena: 0
1150

Caritas przeznacza obecnie na pomoc pięć razy więcej środków niż w roku 2015. - mówi ks. Marcin Iżycki dyrektor Caritas Polska w rozmowie z Radkiem Molendą

fot. Caritas Polska

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Tornister Pełen Uśmiechów czy program „Skrzydła” – jaka jest skala pomocy, której udziela kierowana przez Księdza organizacja?

Jej zakres jest ogromny i z każdym rokiem się zwiększa. W ciągu ostatnich dwóch lat uruchomiliśmy wiele nowych programów i rozwinęliśmy wcześniejsze projekty. Koordynujemy w kraju realizację 25 dzieł wsparcia dla niemal wszystkich grup potrzebujących: dzieci, seniorów, osób wykluczonych, chorych, ubogich i bezdomnych. Łącznie korzysta z nich ponad pół miliona osób. Najbardziej znanym naszym przedsięwzięciem jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, którego symbolem jest wigilijna świeca Caritas.

Od 2017 r. prowadzimy program „Spiżarnia Caritas”, umożliwiający przekazywanie potrzebującym żywności z krótkim terminem przydatności. W 2018 r. zainicjowaliśmy projekt „Karta na codzienne zakupy”, finansowany i realizowany wspólnie z Jeronimo Martins, właścicielem sieci Biedronka: w ubiegłym roku ponad 6,5 tys. osób otrzymało od nas kartę z limitem 150 zł na comiesięczne zakupy w tej sieci, a w tym roku zebraliśmy na ten cel 15 mln zł, co pozwoliło nam zwiększyć liczbę beneficjentów do 10 tys. W 2019 r. wystartowaliśmy z serwisem zbiórek internetowych Uratujecie.pl, za pomocą którego zebraliśmy już prawie 5,5 mln zł dla ponad 130 osób potrzebujących pilnej pomocy. Do tego dochodzi także kampania edukacyjna na temat ekologii integralnej, nawiązująca do encykliki Franciszka Laudato si’ oraz wiele innych przedsięwzięć, jak programy dla dzieci „Skrzydła” i „Dwa Talenty”.

 

Caritas Polska pomaga również za granicą.

Robimy wszystko, aby być tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna, przy czym kierujemy się zasadą poszanowania osoby ludzkiej bez względu na wyznanie, narodowość, rasę i przekonania. Jesteśmy obecni na niemal wszystkich kontynentach. W Europie m.in. na wyspach greckich, a także w doświadczonej wojną Ukrainie. W Afryce wspomagamy m.in. uchodźców z Erytrei i Sudanu Południowego. W Ameryce realizujemy m.in. projekty w pogrążonej w chaosie Wenezueli czy nękanym żywiołami Haiti, gdzie chcemy jeszcze wzmocnić nasze działania. Dużo uwagi poświęcamy Azji, szczególnie Bliskiemu Wschodowi, gdyż tam sytuacja jest szczególnie dramatyczna. Właśnie jesteśmy w trakcie kampanii informacyjnej oraz zbiórki środków na pomoc ofiarom największego kryzysu humanitarnego we współczesnym świecie, w Jemenie. Z niepokojem przyglądamy się także sytuacji mieszkańców Syrii.

W Syrii już od 2016 r. realizujemy program „Rodzina Rodzinie”. To nasza odpowiedź na dramatyczną sytuację rodzin poszkodowanych w konfliktach zbrojnych. W ciągu nieco ponad trzech lat prowadzenia tej akcji udało nam się zebrać ponad 54 mln zł, dzięki czemu udzieliliśmy wparcia 9 tys. rodzin. Potrzeby są jednak dużo większe. Tym bardziej, że od grudnia ubiegłego roku trwa ofensywa sił rządowych wspieranych przez Rosję, która zmusiła do ucieczki przed wojną ponad milion ludzi w syryjskiej prowincji Idlib. Nasza pomoc jest im niezbędna, dlatego apelujemy o wsparcie. Pomóc można wysyłając SMS o treści „Syria” na nr 72052 lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska. Zachęcamy też do włączenia się do programu „Rodzina Rodzinie”.

 

Jaka jest tajemnica sprawnego koordynowania tak wielu inicjatyw?

To przede wszystkim zasługa zaangażowanych, profesjonalnych i oddanych misji niesienia pomocy pracowników Caritas Polska. Udało nam się zgromadzić zespół najlepszych specjalistów, których stale przybywa. W ciągu ostatnich trzech lat liczba pracowników Caritas Polska wzrosła z blisko czterdziestu do niemal stu osób. To efekt dynamicznego rozwoju organizacji oraz rekordowej ilości pozyskanych środków, a co za tym idzie – realizowanych projektów. Drugim czynnikiem, który pozwala nam skutecznie pomagać, jest stopniowa, ale konsekwentna profesjonalizacja. Moim celem jest, aby Caritas Polska w możliwie najbardziej efektywny i przemyślany sposób gospodarowała przekazanymi nam środkami. Jednym z najważniejszych zadań, jakie sobie stawiamy, jest jak najmocniejsze wsparcie naszych partnerów diecezjalnych. Caritas Polska i Caritas diecezjalne są od siebie niezależne, ale ostatnie lata pokazują, że działając wspólnie, możemy dużo więcej.

 

Skala i wartość pomocy organizowanej przez Caritas Polska są nieporównywalnie większe niż inne działania pomocowe w Polsce. Jak zdobywacie fundusze?

Pozyskujemy środki z różnych źródeł, w tym z dedykowanych organizacjom pozarządowym funduszy krajowych oraz europejskich, ale opieramy się głównie na ofiarności naszych darczyńców. Na szczęście Polska to kraj ludzi o wielkich sercach, dlatego wraz z poprawą sytuacji materialnej społeczeństwa otrzymujemy coraz większe wsparcie. Odbieramy to jako wyraz ogromnego i stale rosnącego zaufania do naszej organizacji. Dzięki darczyńcom, ale także dzięki zmianom w sposobie funkcjonowania Caritas, tylko w ostatnich dwóch latach mogliśmy przeznaczyć na działalność statutową Caritas Polska ok. 100 mln zł rocznie. To ponad pięć razy więcej niż jeszcze w 2015 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter