9 grudnia
sobota
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpańska (trans)formacja

Ocena: 0
568

Wprowadzone w tym roku do ustawodawstwa Hiszpanii przepisy pozwalające dzieciom na zmianę płci bez terapii hormonalnej są coraz bardziej kontestowane w środowisku sportowym. Szczególnie niechętne są im kobiety, zarówno zawodniczki, jak i działaczki sportowe.

fot. pixabay.com

Przypadek Rikkie Kolle, która jako pierwsza osoba transpłciowa zdobyła w lipcu tytuł miss Holandii, to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń z udziałem mężczyzn czujących się odmiennymi od swej płci biologicznej, którzy zwyciężyli, stanąwszy w szranki z kobietami. Wieści z Niderlandów ponownie ożywiły w Hiszpanii debatę nad możliwością dopuszczenia osób transpłciowych do występów w kobiecych zawodach sportowych. Na początku 2023 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sportu i rekreacji, gdzie kluczową dla dopuszczenia mężczyzn do zawodów sportowych z kobietami decyzję zachowano dla federacji sportowych. W zdecydowanej większości przypadków federacje są w tej sprawie na nie. Jednak inna przyjęta w tym roku ustawa może w najbliższym czasie zmienić wiele w obyczajach za Pirenejami, w tym w sportowej rywalizacji.

 


DZIECKO ZMIENIA PŁEĆ

Wiosną tego roku parlament Hiszpanii zatwierdził tzw. ustawę trans, czyli regulację o osobach transpłciowych. Umożliwia ona zmianę płci wszystkim, którzy ukończyli dwunasty rok życia. Za nowelizacją, autorstwa ministerstwa ds. równouprawnienia, kierowanego przez skrajnie lewicowy blok Unidas Podemos, opowiedziały się obie izby: Kongres Deputowanych i Senat. Nowe przepisy pozwalają dwunastolatkom na zmianę płci poprzez zgłoszenie nowego imienia w rejestrze stanu cywilnego. Konieczne do tego będzie pozytywne orzeczenie ze strony sądu, bez wymogu konsultacji medycznej. Zgodnie z nowymi przepisami osoby w wieku 14–16 lat mogą w rejestrze stanu cywilnego zmienić swoje imię na odpowiadające płci innej niż biologiczna bez decyzji sądu, ale za przyzwoleniem swoich rodziców lub opiekunów. Z kolei po ukończeniu 16 lat można bez ograniczeń rejestrować swoją „nową” płeć w dokumentach urzędu stanu cywilnego, nawet bez terapii hormonalnej czy operacji zmiany organów. Wystarczy jedynie deklaracja petenta.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 39 (933), 24 września 2023r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 30 września 2023


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Sobota, I Tydzień adwentu
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 9, 35 – 10, 1. 5a. 6-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter