4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chirurg i filantrop

Ocena: 0
256

Minęła setna rocznica śmierci Ludwika Rydygiera, jednego z największych polskich chirurgów i filantropa, wychowawcy kilkudziesięciu roczników lekarzy. Zmarł on we Lwowie 25 czerwca 1920 r.

fot.www.nasze.kujawsko-pomorskie.pl

Na zdjęciu obraz Mieczysława Szczęsnego, ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie

Urodzony 21 sierpnia w Dusocinie k. Grudziądza był dzieckiem Karola Riedigera, właściciela majątku Dusocin i Elżbiety z Koenigów. Wykształcenie zdobywał w słynnym Collegium Marianum w Pelplinie oraz w gimnazjach w Chojnicach i Chełmnie. Po maturze studiował medycynę w Krakowie, Greisfaldzie, Berlinie i Strasburgu. Jeszcze jako student, czując się Polakiem, choć formalnie był poddanym pruskim, założył akademickie stowarzyszenie „Polonia”. Doktorat z medycyny otrzymał w 1874 r. Jako młody, 24-letni lekarz został asystentem w szpitalu Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, prowadzonym przez boromeuszki. Później pracował w szpitalu szarytek w Chełmnie (gdzie założył też prywatną klinikę, jedną z najnowocześniejszych w Europie, przyjmującą 2 tysiące pacjentów rocznie) oraz Jenie, gdzie w 1878 r. został asystentem w klinice chirurgii. Włączał się czynnie w akcję propagowania polskości. Dotował na przykład Pomorskie Towarzystwo Pomocy Naukowej, które pomagało polskim studentom, którzy kształcili się na niemieckich uczelniach.

Był jednym z najwybitniejszych polskich chirurgów, a także liczących się w świecie. Miał 30 lat, gdy przeprowadził pierwszy w Polsce, a drugi na świecie, zabieg wycięcia odźwiernika u pacjenta z rakiem żołądka. Rok później pierwszy na świecie dokonał resekcji żołądka u pacjenta z owrzodzeniem. Wprowadzał nowatorskie metody leczenia choroby wrzodowej, a także przerostu prostaty. Niektóre z metod wykonywanych przez niego operacji są stosowane do dzisiaj. Przez dziesiątki lat studenci medycyny kształcili się w oparciu o jego dwutomowy „Podręcznik chirurgii szczegółowej”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 27 (767), 05 lipca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter