21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Guzdek: okażmy szacunek i wdzięczność powstańcom

Ocena: 5
625

„Okażmy szacunek i wdzięczność powstańcom, którzy są wśród nas; niech głos kościelnych dzwonów w godzinie 'W' przypomni nam o odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem" – napisał Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego WP abp Józef Guzdek, w Apelu przed 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Fot. fb/Ordynariat Polowy

W sobotę 31 lipca o godz. 18.00 abp Guzdek będzie przewodniczył Mszy św. na placu Krasińskich w Warszawie z udziałem władz państwowych w intencji poległych powstańców.

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego WP wydał przesłanie, w którym zaapelował o szacunek dla bohaterów z 1944 roku i godne uczczenie ich niepodległościowego zrywu. Zobowiązał jednocześnie księży kapelanów, aby 1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinę „W" – odezwały się dzwony kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju.

Przypomną one o heroicznym wysiłku powstańców, których marzeniem była wolna Ojczyzna.

- napisał abp Guzdek.

Przyznał, że „dźwięk nadziei będzie się przeplatał z głosem żałoby i smutku po poległych powstańcach i pomordowanych mieszkańcach niezłomnej Stolicy".

Stańmy wtedy w zadumie i zamyśleniu. Z ich poświęcenia i ofiary życia odrodziła się wolna Ojczyzna. Ich męstwo stało się inspiracją dla powojennego pokolenia, by zrzucić brzemię kolejnego zniewolenia i budować życie społeczne na trwałych wartościach.

- zaznaczył hierarcha.

Duchowny zaapelował, by stając przy mogiłach poległych i zapalając symboliczny znicz odmówić w ich intencji modlitwę.

Popatrzmy na las powstańczych krzyży na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i mogiły kryjące prochy pomordowanych mieszkańców miasta na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Opowiedzmy dzieciom i wnukom o ich rówieśnikach, którzy przedzierali się pod ostrzałem przenosząc powstańcze meldunki i pocztę, dostarczając opatrunki i leki rannym.

- wskazał Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego WP.

Hierarcha zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę wyrażenia szacunku i wdzięczności tym powstańcom, którzy jeszcze żyją. "Wsłuchajmy się w ich wspomnienia. Zatroszczmy się, by mogli godnie przeżywać swój sędziwy wiek" - wskazał arcybiskup.

Jak zaznaczył, „głos dzwonów niech przypomni nam o naszej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem".

Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas

- napisał abp Guzdek.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy 1 sierpnia 1944 r. przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Przeczytaj także:

Publikujemy tekst Apelu Administratora Apostolskiego Ordynariatu Polowego WP abp. Józefa Guzdka:

W najbliższą niedzielę 1 sierpnia przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku o godzinie 17 w Stolicy i wielu miejscach naszej Ojczyzny zatrzyma się ruch uliczny, a pamięć bohaterów wolnościowego zrywu zostanie uczczona na cmentarzach i wielu miejscach pamięci. Zwracam się z apelem do kapelanów wojskowych, aby tego dnia w godzinę „W” odezwały się dzwony kościołów i kaplic wojskowych.

Przypomną one o heroicznym wysiłku powstańców, których marzeniem była wolna Ojczyzna. Dźwięk nadziei będzie się przeplatał z głosem żałoby i smutku po poległych powstańcach i pomordowanych mieszkańcach niezłomnej Stolicy. Stańmy wtedy w zadumie i zamyśleniu. Z ich poświęcenia i ofiary życia odrodziła się wolna Ojczyzna. Ich męstwo stało się inspiracją dla powojennego pokolenia, by zrzucić brzemię kolejnego zniewolenia i budować życie społeczne na trwałych wartościach.

Pamiętajmy o poległych i zmarłych, zapalając symboliczny znicz i odmawiając słowa modlitwy. Popatrzmy na las powstańczych krzyży na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i mogiły kryjące prochy pomordowanych mieszkańców miasta na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Opowiedzmy dzieciom i wnukom o ich rówieśnikach, którzy przedzierali się pod ostrzałem przenosząc powstańcze meldunki i pocztę, dostarczając opatrunki i leki rannym.

Okażmy szacunek i wdzięczność tym powstańcom, którzy są wśród nas. Wsłuchajmy się w ich wspomnienia. Zatroszczmy się, by mogli godnie przeżywać swój sędziwy wiek.

Głos dzwonów niech przypomni nam o naszej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem. „Nikt z nas bowiem nie żyje tylko dla siebie i nikt nie umiera dla siebie” (por. Rz 14,7). Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas.

Abp Józef Guzdek

Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter