5 grudnia
poniedziałek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Rodzina Rodzin" dla rodzin

Ocena: 5
740

Już niedługo uruchomiona zostanie nowa aplikacja na telefony, poświęcona formacji i relacjom w rodzinach. Swoim bogactwem w ten sposób dzieli się Ruch Apostolski Rodzina Rodzin.

„Bez rodziny nie ma narodu, tak jak bez narodu trudno sobie wyobrazić zdrowe, porządne państwo. W rodzinie rodzi się naród i wychowuje się poczucie ładu społecznego. Ale wszystkie rodziny tworzą rodzinę rodzin – Naród!” – mówił 3 czerwca 1978 r. podczas jednego ze swoich jasnogórskich wystąpień do Polaków bł. kard. Stefan Wyszyński.

Kierowany tą myślą i dobrem polskich rodzin, Ruch Apostolski Rodzina Rodzin postanowił przy okazji 70-lecia działalności podzielić się swoimi doświadczeniami pracy w rodzinach i dla rodzin oraz włączyć w to także doświadczenia innych grup dbających o najlepszą formację rodzin. Służyć temu będzie projekt „Rodzina Rodzin”.

Celem aplikacji i innych wykorzystanych w ramach projektu środków przekazu będzie – jak piszą twórcy projektu – wyposażenie małżonków/rodziców w nowoczesne i praktyczne narzędzia służące dobrostanowi rodziny i kształtowaniu dobrych relacji w rodzinie. Głównym zaś celem będzie przygotowanie rodzin – jako najlepszego środowiska opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci – do radzenia sobie z trudnościami i konfliktami w życiu codziennym.

Projekt „Rodzina Rodzin” stanowi część długofalowej, wieloletniej pracy stowarzyszenia na rzecz polskich rodzin. Innowacyjne narzędzia multimedialne, odpowiadające na potrzeby młodego pokolenia, spędzającego coraz więcej czasu w wirtualnej rzeczywistości, mają dotrzeć do młodych ludzi z treściami prorodzinnymi, edukacyjnymi i społecznościowymi. Będą one wykorzystywane w pracy poradni rodzinnej, która funkcjonuje od 2014 r., w celu wzmacniania polskich rodzin.

*****

Ruch Apostolski Rodzina Rodzin – jak czytamy na stronie internetowej rodzinarodzin.pl – powstał oddolnie w 1952 r., a jego założycielami byli kard. Stefan Wyszyński oraz panie z późniejszego Instytutu Prymasowskiego (wtedy jeszcze nie miał tej nazwy) na czele z Marią Okońską oraz Marią Wantowską. Jego nazwę zaproponował sam Prymas Tysiąclecia. – Jednym z powodów zorganizowania się w ruch Rodziny Rodzin był fakt, że wychowanki pań z Instytutu Prymasowskiego dorastały, zakładały rodziny. Trzeba było zaproponować im dobrą formację. Do pracy w Rodzinie Rodzin prymas, obok wspomnianych pań, od początku zaprosił także księży pallotynów, ze względu na ich charyzmat pracy z rodzinami – wspomina wieloletni członek Rodziny Rodzin Piotr Kordyasz.

Od początku Rodzina Rodzin budowana jest na czterech stanowiących jej charyzmat i duchowość fundamentach, stanowiących jej propozycję dla Kościoła w Polsce:

  • rodzinności (m.in. wrażliwości na potrzeby rodziny i wychowywaniu młodego pokolenia do świadomego odczytania powołania życiowego),
  • eklezjalności (poznawaniu nauczania Kościoła, życiu zgodnym z tym nauczaniem oraz włączaniu się w aktualne potrzeby Kościoła powszechnego i lokalnego),
  • maryjności (zawierzaniu siebie i swojej rodziny Maryi, oddaniu się Jej w niewolę miłości do całkowitej dyspozycji),
  • patriotyzmie (umiłowaniu ojczyzny i trosce o jej duchowe dziedzictwo, kulturę, tradycję, obyczaje polskie w każdej rodzinie).

Na tym też opiera się cała formacja proponowana w Rodzinie Rodzin, która z racji swoich 70 lat jest ruchem już wielopokoleniowym. Należą do niego nie tylko rodziny, ale także młodzież gimnazjalna, licealna oraz studencka. Nie brakuje także dorosłych wychowanków Rodziny Rodzin, którzy nie założyli własnej rodziny. Dlatego ruch Rodzina Rodzin jest propozycją dla każdego.

– Zarówno historię, jak i proponowaną w ostatnich kilkunastu latach formację Rodziny Rodzin zawierają dostępne na stronie internetowej, wydawane od 2005 r. comiesięczne „Biuletyny Rodziny Rodzin” – zauważa Krzysztof Broniatowski, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Rodzin.

Ruch od początku koncentruje się na działalności w Warszawie, stąd też patronat nad jego działalnością sprawuje arcybiskup warszawski. – Gdy jeszcze głównym ośrodkiem Rodziny Rodzin w stolicy nie był kościół przy Trasie Łazienkowskiej [obecnie Matki Bożej Jerozolimskiej, zwany Malborkiem, gdzie siedzibę mają Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie – przyp. R.M.], grupy ruchu spotykały się co miesiąc w parafiach. Obecnie to wspomniana świątynia jest głównym miejscem spotkań. Działa tam prężnie dziewiętnaście międzyparafialnych, liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu osób grup, i powstają kolejne – opisuje Krzysztof Broniatowski. Grupy Rodziny Rodzin działają obecnie także we Wrocławiu oraz – już od 25 lat – na Kresach, we Lwowie.

*****

Czym jest multimedialny projekt „Rodzina Rodzin”? Do kogo jest kierowany, poprzez jakie treści i jakimi środkami będzie realizowany oraz dlaczego warto z tego projektu skorzystać – o tym wszystkim pisać będziemy szczegółowo w najbliższych wydaniach tygodnika „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent UW, dziennikarz i publicysta związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Były redaktor naczelny portalu idziemy.pl. Członek Domowego Kościoła.
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Poniedziałek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter