15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmiany w bonach turystycznych

Ocena: 0
703

30 września 2022 r. to graniczna data wykorzystania tzw. Polskiego Bonu Turystycznego.

fot. pexels.com

Uprawniony musi aktywować bon poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Trzeba mieć profil na tym portalu. Założenie profilu i aktywacja bonu są bezpłatne. Nie ma terminu, w jakim należy aktywować bon. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, będą mogły to zrobić na przykład po wyborze usługi, na którą zostanie przeznaczony bon. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania całej przysługującej kwoty.

Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze i można go wykorzystać tylko w Polsce, na usługi świadczone przez polskich przedsiębiorców.

Jest to jednorazowe świadczenie na każde dziecko do 18. roku życia, w wysokości 500 zł. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz dodatkowe świadczenie również w formie bonu w wysokości 500 zł. Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne i będą chciały uzyskać dodatkowy bon, będą mogły na PUE ZUS złożyć w tym celu oświadczenie.

Jeśli zgodnie z orzeczeniem sądu rodzic opiekuje się dzieckiem na przemian z drugim rodzicem (po rozwodzie, separacji lub rozłączeniu) w porównywalnych i powtarzających się okresach, to każdemu z rodziców przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł. Również jeżeli rodzic wychowuje na przemian z drugim rodzicem dziecko niepełnosprawne, każdemu z rodziców przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł oraz dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł.

Bon umożliwia opłacenie wypoczynku czy udział w imprezach turystycznych, w których uczestniczą dzieci, na które bon przysługuje. Możliwości korzystania z bonu oferuje wielu przedsiębiorców, a i oferta usług, za które można płacić bonem, poszerza się. Katalog aktywności opłacanych bonami i listę podmiotów turystycznych, które mogą korzystać z programu, poszerza aktualna nowelizacja ustawy – ta, która przedłuża ważność bonu. Bonem będzie można zapłacić również za jednodniowe wycieczki wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach konkretnej oferty.

Za pomocą bonu osoba uprawniona może płacić tylko za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano świadczenie 500+ oraz bon turystyczny. Zatem nie jest możliwa sytuacja, że rodzice sfinansują bonami wszystkich swoich dzieci udział jednego dziecka w obozach czy koloniach. Czyli rodzic nie może opłacić udziału dziecka w imprezie z bonu drugiego dziecka, które w imprezie nie będzie brało udziału. Nie można też udostępniać bonu innym osobom, ani odpłatnie, ani nieodpłatnie.

Idziemy nr 48 (839), 28 listopada 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter